AKTUALNOŚCI

7 nietrzeźwych rowerzystów

W ubiegłym roku na terenie powiatu świdnickiego doszło do trzech wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Dwa z nich wydarzyły się z udziałem nietrzeźwych rowerzystów. Jak widać nietrzeźwi kierowcy jednośladów to poważne zagrożenie. Pomimo apeli policji nadal zdarzają się takie sytuacje. Tylko 28 lutego bieżącego roku policjanci wyeliminowali z ruchu aż siedmiu takich rowerzystów.

Rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Podczas kolizji z samochodem praktycznie nie ma żadnych szans. Nie jest chroniony karoserią, pasami bezpieczeństwa czy poduszkami powietrznymi. Jednak po spożyciu alkoholu refleks spada, poziom uwagi również, a wtedy nietrudno o utratę równowagi czy upadek. Dlatego tak ważne jest, by po alkoholu nie wsiadać nawet na rower. Dodatnia temperatura zachęca do przejażdżek rowerowych. Na drogach będziemy spotykać coraz to więcej amatorów jednośladów. Policja apeluje do rowerzystów o to, by jadąc na rowerze zachowali szczególną ostrożność oraz zachowali trzeźwość.
Do jazdy rowerem po drogach publicznych dorosłe osoby nie potrzebują dodatkowych uprawnień. Osoby niepełnoletnie muszą mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1. Jednak brak konieczności posiadania dokumentów nie zwalnia rowerzystów ze znajomości przepisów. Jeden z nich dotyczy jazdy rowerem po spożyciu alkoholu.

Przypominamy, że najczęściej stosowaną karą za jazdę na rowerze po alkoholu jest mandat. Jego wysokość zależy od tego czy rowerzysta został przyłapany na jeździe w stanie po spożyciu alkoholu (0,2 – 0,5 promila alkoholu) czy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu). Rowerzysta będący w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, który powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym może stanąć przed sądem. W takim wypadku sąd może zdecydować o nałożeniu na sprawcę kary grzywny, aresztu czy też zakazu prowadzenia pojazdów nie mechanicznych. Jednak niezależnie od wysokości poniesionej kary najgorszą konsekwencją dla pijanego rowerzysty może być utrata zdrowia a nawet życia. Gorzej gdy swoim stanem i nieodpowiedzialnym zachowanie spowoduje on zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego

Świdniccy policjanci w minioną niedzielę zatrzymali do kontroli drogowej aż siedmiu nietrzeźwych rowerzystów. Rekordzista miał ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci ukarali pijanych rowerzystów mandatami zgodnymi z taryfikatorem.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button