AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Świdnik: Opłata za żłobek w górę i zmiana w sposobie jej naliczania

Jeszcze przed świętami, radni miejscy ze Świdnika wprowadzili zmiany w opłatach za korzystanie z gminnych żłobków. Modyfikacji uległ sposób naliczania opłat: z miesięcznych na dzienne oraz stawka za posiłki dla najmłodszych. I choć według UM wzrost nie jest wysoki, a sama zmiana w naliczaniu ułatwi rodzicom rozliczanie się z placówką, to nie wszystkich radnych przekonały tłumaczenia Ratusza.

W uzasadnieniu do podejmowanej na sesji uchwały, w sprawie ustalenia wysokości opłat w żłobkach prowadzonych przez Gminę Miejską Świdnik, możemy przeczytać, że:

  • stawka za opłatę wyżywieniową wzrasta z 6,50 zł na 8 zł dziennie
  • dzienna kwota pobytu dziecka w żłobku będzie równa minimalnej stawce godzinowej wynagrodzenia za pracę. Wraz ze wzrostem tej kwoty, będzie również wzrastać opłata za żłobek. W bieżącym roku kwota ta będzie wynosiła maksymalnie 378 zł ( przy założeniu, że dziecko będzie w przedszkolu przez 21 dni w miesiącu). Do tej pory rodzice płacili miesięcznie 336 zł, co stanowiło 12% minimalnego wynagrodzenia za pracę
  • opłata za pobyt dziecka w żłobku będzie naliczana sposobem dziennym zamiast, jak do tej pory, miesięcznym
  • zmianie nie ulega opłata za wydłużony (ponad 10 godzinny) pobyt dziecka w żłobku. Opłata za każdą rozpoczętą godzinę będzie wynosić, jak do tej pory, 10 zł.
  • 100% zniżka nadal obowiązuje przy drugim i trzecim dziecku w żłobku

W związku z tymi zmianami rodzice ( przy założeniu 21 dniowej obecności dziecka w placówce) zapłacą miesięcznie więcej o 42 zł za pobyt i 31,50 zł za wyżywienie swojej pociechy czyli łącznie o 73,50 zł więcej niż było do tej pory.

Według uzasadnienia podwyżka za wyżywienie spowodowana jest wzrostem kosztów pobytu dziecka w żłobku oraz funkcjonowaniem kuchni, w tym cen żywności opłat za dostawę mediów oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę.

„Skąd pomysł na podniesie opłat za pobyt dzieci w żłobkach?”

– dopytywał podczas sesji radny Waldemar Białowąs (Klub KO). Odpowiedzi udzieliła mu sekretarz świdnickiego UM Ewa Jankowska:

” Jeśli chodzi o uzasadnienie tej uchwały, to wydaje mi się, że jest ono na tyle czytelne, na tyle obszerne, że jeżeli Pan radny oczywiście czytał, to jest tam również porównanie do innych stawek w województwie lubelskim, które płacą rodzice za opiekę w instytucjach żłobkowych. Świdnik, można powiedzieć, będzie w tej średniej, która obowiązuje w naszym województwie. (…) My, można powiedzieć, dociągamy więc do pewnej średniej w województwie. A to robić też musimy, bo musimy odpowiedzialnie podchodzić do tego zadania bo żłobki pamiętajmy, to nie jest zadanie obowiązkowe jak opieka przedszkolna czy nauczanie w szkołach.” – tłumaczyła sekretarz.

reklama reklama

W uzasadnieniu zostały wymienione przykładowe miasta jak:

  • Łuków- miesięczny pobyt dziecka w żłobku to koszt 350 zł, dzienna stawka za wyżywienie wynosi 15 zł
  • Biłgoraj- miesięczny pobyt dziecka w żłobku to koszt 364 zł, dzienna stawka za wyżywienie wynosi 10 zł
  • Ryki- miesięczny pobyt dziecka w żłobku to koszt 460 zł, dzienna stawka za wyżywienie wynosi 6 zł

Z kolei, jak sprawdziliśmy, w sąsiednim Lublinie, miesięczne czesne za pobyt dziecka w żłobku wynosi 280 zł (10% minimalnego wynagrodzenia za pracę), natomiast koszt dziennego wyżywienia to stawka 6,50 zł ( link ).

Podwyżki w żłobkach- część radnych za, część przeciw.

Radny W. Białowąs poprosił, po raz kolejny jednak, o szersze doprecyzowanie powodów podwyżki. Jego zdaniem bowiem sytuacja wielu rodzin w czasie pandemii zrobiła się niezwykle trudna. W odpowiedzi od sekretarz E. Jankowskiej usłyszał, że:

„Gminne żłobki miejskie w dalszym ciągu będą miały ofertę dla rodziców dużo korzystniejszą od żłobków prywatnych, które również znajdują się na terenie naszego miasta. Nie jest to dla nas konkurencja, część rodziców po prostu świadomie wybiera ofertę żłobka prywatnego. I tam stawki są zdecydowanie wyższe. „

Do dyskusji dołączyła także naczelnik Wydziału Edukacji UM Bożena Zapalska, która potwierdziła, że oferta 5 przedszkoli niepublicznych w Świdniku jest znacznie droższa od tych publicznych.

” Stawka, jaką rodzic będzie płacił teraz za pobyt w publicznych żłobkach będzie tylko o 42 złote większa, przy maksymalnym pobycie 21 dni w ciągu miesiąca. Bardzo rzadko dzieci przebywają maksymalną liczbę dni w żłobku. Poza tym procedowana uchwała zmienia przede wszystkim sposób naliczania opłaty za pobyt dziecka w żłobku z miesięcznej na dzienną. „– skomentowała naczelnik. Co to oznacza? Że rodzic będzie płacił tylko za te dni, w których dziecko uczęszczało do placówki. Do tej pory opłaty były naliczane z góry. Naczelnik odniosła się również do nowego żłobka w Świdniku, który mieści się na ul. Kopera::

” Do tej pory funkcjonowały żłobki przy przedszkolach, w formie takich oddziałów. Część kosztów ponoszonych było więc przez przedszkola. Koszty związane z kuchnią były w 100% kosztami ponoszonymi przez przedszkola, a dzieci ze żłobka z tej kuchni korzystały. Nowy żłobek to nowe możliwości, to nowe szanse i bardzo fajna oferta dla rodziców. Bardzo ciekawe zajęcia, kuchnia mleczna, w której również zatrudniony będzie dietetyk. Oferujemy, tak mi się wydaję, bardzo dobrą jakość za naprawdę rozsądną cenę, bo 378 zł miesięcznie to naprawdę jest niedużo. „- dodała

Dalszych pytań w tym temacie już nie było. Głos w dyskusji zabrał jeszcze radny Janusz Królik (Klub burmistrza W. Jaksona), który stwierdził, że wzrost stawek nie jest, jego zdaniem, znowu taki duży:

„Jeśli chodzi o to, że wzrosły stawki z 6,50 na 8 złotych i to jest jakiś wielki ból to takie działanie, dla mnie, jest troszeczkę populistyczne

ponieważ to, cożeśmy usłyszeli od Pani naczelnik i od Pani sekretarz to, to że staramy się również by dzieciaki, które będą korzystać z naszych placówek miały zapewniony odpowiedni standard także w żywieniu.” – skomentował radny J. Królik

Ostatecznie, za zmianami w uchwale oraz podwyżkami za wyżywienie i pobyt w gminnych żłobkach, głosowali radni z Klubu burmistrza W. Jaksona czyli: Bachanek Kazimierz, Denis Katarzyna, Kociński Tomasz, Kozak Roman, Królik Janusz, Krupa Andrzej, Kubiniec Stanisław, Magier Marcin, Patrzała Kazimierz, Radek Włodzimierz, Suski Aleksander, Tarkowski Mirosław oraz dwoje radnych z Klubu Koalicji Obywatelskiej: Doroba Grzegorz oraz Kamińska Krzysztofa.

Przeciw procedowanym zmianom, głos przeciw oddali radni z Klubu Świdnik Wspólna Sprawa: Szabała Magdalena, Kantor Maciej, Szutko Ireneusz, Wilk Marusz oraz dwoje radnych z Klubu KO Waldemar Białowąs oraz Robert Syryjczyk.

Od głosu wstrzymał się radny Skrok Stanisław z Klubu KO. Większością głosów uchwała została więc przyjęta.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button
Close
Close