AKTUALNOŚCI

Tłumaczą strażakom, że chcieli tylko użyźnić glebę

Od początku roku strażacy z powiatu świdnickiego walczyli już z kilkudziesięcioma pożarami traw. Tylko w pierwszym tygodniu kwietnia interweniowano 10 razy. Dziewięć pożarów miało miejsce na terenie gminy Trawniki, jeden na terenie gminy Piaski.

Kampania „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia. Jednak wciąż, mimo apeli, wiele osób wypala trawy i nieużytki rolne, tłumacząc swoje postępowanie chęcią użyźniania gleby. Od pokoleń wśród wielu ludzi panuje bowiem przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Jest to jednak całkowicie błędne myślenie. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

Podczas minionego weekendu strażacy w całym kraju interweniowali 4104 razy, w tym przy 2296 pożarach, 1606 miejscowych zagrożeniach oraz 202 fałszywych alarmach. Najwięcej interwencji dotyczyło pożarów traw i nieużytków rolnych, strażacy musieli interweniować aż 1548 razy. W naszym województwie było takich interwencji 164. Od początku roku powstały już 8743 pożary traw i nieużytków rolnych.

Ciepła i słoneczna pogoda powodowała także zwiększenie zagrożenia pożarowego w lasach. Nieostrożność i zaprószenie ognia spowodowały powstanie aż 83 pożarów w lasach.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close