AKTUALNOŚCI

Pomagałeś w zeszłym roku? Koniecznie skorzystaj z ulgi podatkowej

Każda osoba, która w 2020 roku przekazała darowiznę na działalność fundacji lub stowarzyszenia, może skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej przy składaniu PIT. W jaki sposób zwiększyć zwrot podatku, a przy okazji zrobić coś dobrego? Wyjaśnia Fundacja Świętego Mikołaja.

Darowizny przekazywane na rzecz organizacji mogą odliczyć od podstawy podatku osoby fizyczne i przedsiębiorstwa rozliczające się według zasad ogólnych. Zeznanie PIT za rok 2020 trzeba złożyć do końca kwietnia.

Jeśli chcemy zwiększyć swój zwrot podatku, możemy odliczyć od podstawy podatku każdą darowiznę przekazaną na cel pożytku publicznego w ubiegłym roku. Darowizny można odliczyć do określonego limitu: suma darowizn przeznaczonych na rzecz organizacji prowadzących działalność w obszarze pożytku publicznego, cele kultu religijnego i krwiodawstwa nie może przekroczyć 6% uzyskanego w danym roku dochodu. W zeznaniu rocznym (PIT-36 lub PIT-37) należy wykazać kwoty darowizn wpłacone na konto danej organizacji.

Coroczne wypełnianie zeznań PIT jest dla wielu osób sporym wyzwaniem. Dlatego każdego roku Fundacja udostępnia na swojej stronie internetowej bezpłatny program do rozliczeń. Jej pracownicy pomagają także wszystkim chętnym w wypełnianiu bardziej skomplikowanych zeznań. Osoby, które chcą skorzystać z darmowej pomocy w wypełnianiu PIT, mogą napisać wiadomość na adres: mikolaj@mikolaj.org.pl.

Najłatwiej uzyskać ulgę korzystając ze specjalnie przygotowywanego darmowego programu do rozliczeń PIT, który można znaleźć na przykład na stronie internetowej: pit2020.mikolaj.org.pl. Co ważne – takie programy w trakcie uzupełniania zeznania „podpowiadają” użytkownikom, jak mogą obniżyć podatek i z jakich ulg skorzystać.

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close