AKTUALNOŚCI

Świdnik: Sygnalizacja świetlna na ul. Kusocińskiego?- ankieta

W tym tygodniu na jednej ze świdnickich grup portalu Facebook pojawiła się informacja dotycząca pomysłu na powstanie sygnalizacji świetlnej. Chodzi dokładnie o skrzyżowanie ulic: Kusocińskiego- Klonowa- wjazd na osiedle Olimpijczyków od strony ul. Czecha. Inicjatorami pomysłu jest grupa radnych miejskich. O tym, że nie wszystkim mieszkańcom ta sugestia przypadła do gustu, można przeczytać w komentarzach. Oczywiście pojawiły się również głosy poparcia. Nas o sprawie poinformował Czytelnik. Postanowiliśmy więc sprawdzić, co Wy sądzicie na ten temat.

” Kolejna sygnalizacja w Świdniku? Czy to ma sens?”

-pyta nasz Czytelnik i dodaje, że jest mieszkańcem świdnickiego osiedla Brzeziny już od wielu lat. Nie spotkał się z sytuacją, by faktycznie skrzyżowanie, o którym mowa czyli Kusocińskiego- Klonowa- osiedle Olimpijczyków wjazd od strony ul. Czecha, sprawiało mieszkańcom trudności z wyjazdem jak to przedstawiają inicjatorzy pomysłu na sygnalizację.

„Czasem trzeba chwile poczekać, ale bez przesady. Sygnalizacja zamiast ułatwić ruch, zablokuje go. A przecież niedaleko jest rondo i to nowo wybudowane. Każdy, kto boi się skręcić w lewo na przykład z osiedla Brzeziny, może pojechać w górę Kusocińskiego i tam zawrócić. Łatwo i bez problemu”– zauważa mieszkaniec Świdnika. Poprosił byśmy nagłośnili temat, by lokalne władze miejskie przed podjęciem decyzji i wprowadzeniu ewentualnych zmian, wsłuchały się w głos mieszkańców.

” Nie chce nikogo obrazić, ale moim zdaniem to szukanie problemu na siłę przez tych radnych, żeby się tylko pokazać. Dobrze, że radni chcą pomagać ale ciężko mi uwierzyć, że sami mieszkańcy widzą na tym skrzyżowaniu problem, szczególnie teraz po remoncie tej drogi. Może warto rozważyć po prostu namalowanie znaków na jezdni i wyznaczenie odpowiednich linii zamiast blokowania ruchu sygnalizacją?”– stwierdza na koniec.

Czy to skrzyżowanie jest niebezpieczne?

Inicjatorami postawienia w tym miejscu sygnalizacji są radni z klubu burmistrza Waldemara Jaksona: Katarzyna Denis, Włodzimierz Radek, Mirosław Tarkowski oraz Marcin Magier. W sprawie sygnalizacji złożyli już interpelacje do władz Świdnika.

Na wspomnianej grupie portalu społecznościowego (link), tak pomysł tłumaczy radny M. Magier:

reklama reklama

” Wyjazd z osiedla Brzeziny i osiedla Olimpijczyków w stronę ul. Kusocińskiego od pewnego czasu jest bardzo niebezpiecznym miejscem. Duże natężenie ruchu powoduje, że wyjazd z osiedli staje się znacznie utrudniony, dlatego często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.”– pisze radny.

Postanowiliśmy sprawdzić do ilu zdarzeń drogowych faktycznie doszło w tym miejscu w przeciągu ostatnich lat. Jak mówi nam asp. Elwira Domaradzka z KPP w Świdniku:

” Na całej długości ulicy Kusocińskiego, poczynając od stycznia 2019 roku, doszło łącznie do 24 zdarzeń drogowych. Z czego na skrzyżowaniu ulic Klonowowej, Kusocińskiego oraz Czecha doszło w tym czasie do dwóch kolizji drogowych. Główną przyczyną, obu zdarzeń, było wymuszenie pierwszeństwa”.

Podsumowując: od stycznia 2019 roku na omawianym skrzyżowaniu doszło do 2 zdarzeń drogowych. Nie został tu potrącony, na szczęście, żaden pieszy ani rowerzysta. Interpelacja wpłynęła do Gminy Miejskiej Świdnik. To jednak nie władze miejskie będą decydentem w tej sprawie. Decyzja dotycząca tego, czy powstanie tu sygnalizacja świetlna zależy teraz od zarządcy drogi czyli w tym przypadku Powiatu Świdnickiego.

A jakie jest zdanie mieszkańców Świdnika?

Zachęcamy do udziału w poniższej ankiecie. Wyniki opublikujemy w piątek- 16 kwietnia.

This poll is no longer accepting votes

Czy na skrzyżowaniu ulic Kusocińskiego, Klonowej i wjzadu na osiedle Olimpijczyków powinna powstać sygnazlizacja świetlna?

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close