AKTUALNOŚCI

Rząd luzuje obostrzenia. Niebawem ogłosi plan otwarcia kolejnych branż

Ograniczenia związane z epidemią COVID-19 zostają utrzymane w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim. W jedenastu pozostałych województwach od poniedziałku nastąpi powrót do hybrydowego nauczania w klasach 1-3 oraz otwarte zostaną m.in. zakłady fryzjerskie i kosmetyczne – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu powiedział na konferencji prasowej w środę, że apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy już za sobą jednak zaznaczył, iż wciąż utrzymuje się ona na wysokim poziomie.

„Można powiedzieć, że pewne apogeum jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń tej III fali mamy za sobą. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu. Ta infrastruktura szpitalna, która walczy z covidem jest teraz nieco odciążona, ale w obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie” – podkreślił Niedzielski.

Minister wskazał, że sytuacja dotycząca poziomu zakażeń jest różna w poszczególnych regionach; najgorzej jest na Śląsku, zaś najlepiej w woj. podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Podkreślił, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić „pewne poluzowania”.

„W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudną – to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie – w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas”.

reklama reklama

W jedenastu województwach, które obecnie są mniej dotknięte epidemią, od 26 kwietnia zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych. Minister zapowiedział, iż szczegółowy plan otwarcia branż gospodarki m.in. hotelarskiej i gastronomicznej zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu.

„Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów” – zaznaczył Niedzielski.

Minister wyjaśnił na konferencji prasowej w Warszawie, że opracowując plany dalszego postępowania m.in. przy otwieraniu branż gospodarki należy brać pod uwagę jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku liczby zakażeń.

Pytany o kolejne etapy odmrażania gospodarki w związku z m.in. planowanymi w restauracjach i w hotelach majowymi przyjęciami komunijnymi oraz „dlaczego jednak nie zdecydowano się na niehybrydową naukę”, czyli powrót uczniów klas 1-3 do nauki stacjonarnej w szkołach, minister zapewnił, że w przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony szczegółowy „dalszy plan dłuższego postępowania”.

„Jeśli chodzi o kwestie dalszego planu, to po pierwsze elementem bardzo poważnym, który musimy brać pod uwagę jest to, jak będzie wyglądało dalsze tempo spadku przede wszystkim liczby zakażeń, ale ona spada dosyć dynamicznie. Natomiast chcemy jeszcze przez ten tydzień przyjrzeć się, jak będzie wyglądała dynamika spadku przede wszystkim obłożenia bazy szpitalnej, ale również zgonów” – zaznaczył szef MZ.

Jak sprecyzował, „mamy takie ustalenie, że w najbliższą środę będziemy przedstawiali (…), jak będzie wyglądał taki plan dłuższego postępowania”.

Odnosząc się do pytania o formę nauczania, szef MZ powiedział: „przede wszystkim bazujemy na modelach, które zwracają nam uwagę, że przywracanie edukacji jest bardzo wrażliwe, jeśli chodzi o generowanie kolejnego wzrostu liczby zachorowań, czyli – mówiąc kolokwialnie – potencjału wywołania czwartej fali”. Dlatego zaczniemy w tych miejscach, gdzie sytuacja epidemiczna jest stosunkowo najlepsza, i zaczniemy od tej najbardziej powiedziałbym bezpiecznej formy edukacji”.

Szczegółowe informacje na temat łagodzenia obostrzeń w 11 województwach opublikowano na rządowym portalu gov.pl. Od najbliższego poniedziałku w tych województwach zostaną otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne i nastąpi częściowy powrót do szkół dzieci z klas 1-3. Będą one nauczały się w trybie hybrydowym.

Pozostałe, obowiązujące dotychczas obostrzenia, zostają jednak przedłużone zarówno w województwach o najwyższym, jak i o najniższym wskaźniku zachorowań – podkreślono.

W województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim, łódzkim i wielkopolskim salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostaną zamknięte, a dzieci nadal będą uczyły się w trybie zdalnym.

Zamknięte pozostaną też sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 oraz centra i galerie handlowe. Wyjątkiem są m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe i księgarnie.

Na rządowej stronie internetowej przypomniano jednocześnie, że w placówkach handlowych na targu lub poczcie wciąż obowiązują limity osób: w sklepie o powierzchni do 100 metrów kwadratowych jedna osoba na 15 m2, zaś w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Limity osób obowiązują też w miejscach kultu religijnego. Na jedną osobę musi przypadać 20 metrów kwadratowych powierzchni. Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Hotele pozostają zamknięte do 3 maja. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Władze nie wprowadziły zarazem żadnych zmian w sprawie ochrony dróg oddechowych. Nadal obowiązuje nas obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button