AKTUALNOŚCI

Mundurowi będą pilnować, czy mieszkańcy stosują się do obostrzeń

Przed nami długi weekend majowy, podczas którego policjanci zamierzają zadbać o bezpieczeństwo na drogach i miejscach publicznych. Mundurowi będą również zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów sanitarnych.

Policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, na prędkość z jaką przemieszczają się pojazdy. Będą również sprawdzali stan trzeźwości kierujących i to, czy osoby podróżujące samochodem mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w specjalnie dostosowanych do tego fotelikach i podstawkach.

Policjanci będą także pilnować, czy mieszkańcy stosują się do obowiązujących obostrzeń. Mundurowi będą sprawdzać czy noszone są obowiązkowe maseczki i czy używane są we właściwy sposób, czyli zakrywając usta i nos. Przypominają także o dystansie społecznym oraz zakazie zgromadzeń w miejscach publicznych powyżej 5 osób.

Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz stacjonarnego działania lokali gastronomicznych. Możliwe jest tylko przygotowanie posiłków i podawanie ich na wynos. Niestosowanie się do przepisów sanitarnych grozi mandatem karnym lub wnioskiem skierowanym do sądu. W przypadku rażącego naruszenia przepisów policjanci informują inspektora sanitarnego.

Policja przypomina o zasadach reżimu sanitarnego:

-Należy utrzymywać minimalną odległości pomiędzy pieszymi – 1,5 metra podczas przemieszczania się, zasłaniać usta i nos wyłącznie maseczką

-Jeżeli chodzi o komunikację środkami transportu zbiorowego, może podróżować ograniczona liczba osób i wynosi ona: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

-Także w kościołach obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 osoba na 20 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

-W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób.

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button