AKTUALNOŚCI

Dziś Dzień Strażaka

Dzisiaj, 4 maja, obchodzimy Dzień Strażaka. Ustanowione w 2002 roku w Polsce święto obchodzi zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna.

W dniu wstąpienia do służby strażacy ślubują między innymi ofiarność i męstwo w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego, i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem własnego życia. Między innymi z tych względów zawód strażaka wciąż cieszy się wysokim poziomem zaufania społecznego i prestiżem.

Patronem strażaków jest św. Florian. Święty stał się ich orędownikiem po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 roku, gdzie znajdowały się jego relikwie. Ogień zajął wtedy okoliczne budynki, ocalając w znacznej mierze kościół św. Floriana. Od tego czasu męczennik jest patronem walki z pożarami.

Podziękowania za trud i odwagę w pełnieniu służby otrzymali także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku. Życzenia i gratulacje złożyli m.in. Marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej

Do życzeń dołącza się także redakcja Lsw24!

Reklama
reklama reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button