AKTUALNOŚCI

Obradowali Radni Powiatu Świdnickiego

To była XLIV sesja Rady Powiatu. W porządku obrad znalazły się punkty poświęcone bezpieczeństwu sanitarno- epidemiologicznemu powiatu, realizacji zadań ze środków PFRON, czy budżetowi powiatu.
Na początku sesji pożegnano wieloletnich pracowników Starostwa Powiatowego w Świdniku, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę- Tamarę Iwaniuk, Małgorzatę Sprawkę oraz Leszka Wytrzyszczewskiego. W imieniu całej Rady, za lata pracy i poświęcenie, podziękowania złożył przewodniczący Marcin Najda. W początkowej części spotkania uczniowie SP n 7 zebrali wśród radnych datki na leczenie ich kolegi z klasy Kacpra Drzazgi, chorego na białaczkę.
W dalszej części spotkania starosta poinformował radnych o działaniach zarządu pomiędzy sesjami oraz o realizacji uchwał RP podjętych podczas ostatniej sesji.
Następnie informacje o stanie bezpieczeństwa w zakresie sanitarno- epidemiologicznym na terenie powiatu w 2017 roku przekazał Jan Nowicki. Z raportu wynika, że w 2017 roku zarejestrowano 616 zachorowań na choroby zakaźne, a jest to o 38 mniej przypadków niż w 2016. Obserwowany był spadek zachorowań szczególnie na ospę wietrzną i salmonellozy. Wzrosła natomiast ilość przypadku WZW typu A.
W 2017 roku Sanepid przeprowadził 1743 kontrole. Sprawdzano m.in. zakłady żywienia zbiorowego zamkniętego czyli stołówki, bufety i cateringi. Na 56 skontrolowanych zakładów nałożono 11 grzywien. Ze statystyk wynika, że w porównaniu do roku ubiegłego stan sanitarny tych placówek uległ pogorszeniu. Sanepid, jako powody wymienia nieprzestrzeganie higieny osobistej pracowników, niewłaściwy stan sanitarny i techniczny urządzeń i sprzętu, czy nawet stwierdzenia w obrocie artykułów spożywczych przeterminowanych.
Podczas sesji sprawozdanie ze swojej działalności złożył Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”. O realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno- rehabilitacyjno- opiekuńczego poinformowała dyrektor Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Świdniku. Przyjęto też statut Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Świdniku.
Radni podjęli uchwały w sprawach: określenia do realizacji zadań, na które przeznaczono środki PFRON, w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej i budżetu powiatu na 2018 rok.
W puncie wolne wnioski na wniosek zarządu podjęto jednogłośnie stanowisko w sprawie przejęcia od PKP nieruchomości niezbędnych do remontu ulicy Dworcowej.
– Stanowisko to umożliwi nam przejęcie odcinka ulicy wzdłuż lasu oraz ostatniego łączącego się z ul. Brzegową. Sprawa trwa długo, jest niezwykle skomplikowana, ale nie poddaję się i zrobię wszystko, aby doprowadzić do remontu Dworcowej – deklarował Jakub Osina, Członek Zarządu Powiatu Świdnickiego w Świdniku
Na końcu spotkania był czas na zapytania i interpelacje radnych. Wiele miejsca poświęcono problemom związanym z infrastrukturą drogową. Radny Andrzej Mańka dopytywał o możliwości rozwiązania problemu zatłoczonej al. Armii Krajowej w rejonie SP nr 7.
– Problemy związane z bezpieczeństwem przy odwożeniu przez rodziców dzieci do tej szkoły są oczywiście uwzględnione w przygotowanej już dokumentacji dotyczącej przebudowy alei Armii Krajowej i ul. gen. Maczka. Obecnie szukamy źródła finansowania na inwestycję – zapewnił Starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Radny Franciszek Mróz pytał natomiast o odpowiedzialność za utrzymanie porządku na przystankach.
– Proponuję pochylić się nad kwestią utrzymania czystości na przystankach przy jezdniach powiatowych. Kto tak naprawdę ma obowiązek się tym zajmować? – pytał radny.
– Jest to złożony problem. Generalnie za przystanki odpowiadają wójtowie i burmistrzowie. Ja jednak myślę, że w ramach dobrej współpracy wspólnie z wójtem gminy Mełgiew znajdziemy rozwiązanie tego problemu – mówił Dariusz Kołodziejczyk.
Wiele pytań rodziła obecna sytuacja ulicy Kusocińskiego w Świdniku. Radny Bartłomiej Pejo pytał o relację szacowanej wartości działek pod wykup z realnymi cenami.
–Szacowany koszt wykupu działek wynika z wyceny rzeczoznawcy. Zostało wziętych pod uwagę 30% nieruchomości. Zależało nam na wiarygodnej wycenie, ale również, by nie ponosić zbyt wysokich kosztów za tę usługę. Obecnie działki wyceniane są na bieżąco. – informował Jakub Osina.
Radni przyjęli również wniosek, aby to mieszkańcy powiatu wybrali dwie drogi w ramach konsultacji społecznych, na które Zarząd Powiatu będzie starał się pozyskać pieniądze z programu „Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej”. Wniosek do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego złożony musi być jednak do 15 kwietnia. Czasu jest więc mało, a konsultacje ruszą po przerwie świątecznej.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button