AKTUALNOŚCI

Dostałeś link do logowania aby otrzymać płatność? Uwaga, to może być oszustwo!

Internetowi oszuści podają się za zainteresowanych kupnem wystawionych do sprzedania w serwisie OLX przedmiotów i przesyłają link do strony, w którą należy wpisać dane do logowania. Ich celem jest pozyskanie numeru karty kredytowej lub danych do logowania na konto sprzedającego. W ubiegły weekend doszło w naszym regionie do dwóch takich przypadków.

Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosił się poszkodowany mieszkaniec Łęcznej. Z relacji 38 – latka wynikało, że wystawił do sprzedaży meble na portalu OLX. Wycenił je na kwotę 600 złotych. Za pośrednictwem komunikatora internetowego WhatsApp skontaktował się z nim potencjalny klient zainteresowany zakupem. Oświadczył, że wszelkie formalności chce załatwić za pośrednictwem portalu. Następnie wysłał rzekomy dowód wpłaty pieniędzy na kwotę ponad 600 złotych, po czym mężczyzna otrzymał link, w który kliknął. Wpisał tam numer karty, login oraz hasła do swojego banku. Jak się potem okazało z konta 38 – latka zniknęło ponad 1600 złotych. Mężczyzna szybko skontaktował się ze swoim bankiem i zablokował swoją kartę.

Podobna sytuacja spotkała w minioną sobotę mieszkankę gminy Chodel. Kobieta zgłosiła policji, że w serwisie ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż przedmiot za 160 złotych. Wkrótce skontaktowała się z nią osoba zainteresowana kupnem. W rozmowie przekazała ona sprzedającej, link do serwisu płatności, w który aby otrzymać należność, trzeba wejść i wypełnić formularz. Niczego nie podejrzewająca mieszkanka gminy Chodel weszła w ten link. Przekonana, że jest na stronie serwisu, w którym wystawiła przedmiot, wykonywała krok po kroku wszystkie polecenia. Wpisywała też dane wrażliwe dotyczące swojej karty płatniczej i zatwierdzała. Kobieta do końca wypełniła całą procedurę, wtedy zauważyła, że z jej konta zniknęło kilka tysięcy złotych. Zorientowała się, że link, na który weszła, przekierował ją na fałszywą stronę serwisu płatności i o całym oszustwie powiadomiła policjantów.

Policja przestrzega, sprawcy ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy w Internecie, ale i sprzedających. Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button