AKTUALNOŚCI

Tylko w miniony weekend w Polsce utonęły aż 23 osoby

Przed nami kolejne bardzo ciepłe dni. Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza nad wodą. Policja informuje, że tylko w minioną sobotę, niedzielę i w poniedziałek w Polsce utonęły aż 23 osoby, apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą.

O mały włos kąpiel 18-latka z Lublina również skończyłaby się nieszczęściem. W niedzielę policjanci z posterunku wodnego uratowali go topiącego się nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie. Mimo tego, że w pobliżu kąpały się jeszcze inne osoby, nikt nie zauważył, że chłopak potrzebuje pomocy. Mundurowi rzucili mu koło ratunkowe, następnie wciągnęli go na łódź, przetransportowali na pomost i wezwali pogotowie.

Przyczyny

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny, musimy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci w tych miejscach zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:

-Brak umiejętności pływania.

-Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich.

-Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji!

-Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie.

-Pływanie w miejscach zabronionych.

-Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.

-Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.

-Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi.

-Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaka lub łodzi.

-Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających.

Pamiętajmy:

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

-Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

-Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).

-Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.

-Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.

-Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.

-Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

-Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

-Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.

-Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.

-Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

-Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.

-Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

-W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdźmy z wody.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby.

Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

Pamiętajmy o ważnych numerach telefonów nad wodą:

112 – OGÓLNY NUMER RATUNKOWY

601 100 100 – WOPR

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button