AKTUALNOŚCI

Kwarantanna dla przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii – Aktualizacja

Przyjeżdżający do Polski z Wielkiej Brytanii będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, z której zwalniać będzie tylko negatywny wynik testu wykonywanego nie wcześniej niż po tygodniu – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Osoby w pełni zaszczepione (jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech) nie będą podlegały obowiązkowi kwarantanny.

fot. PAP

Dodatkowe restrykcje dotykać będą nie tylko, jak do tej pory, osoby przybywające z Indii, Brazylii czy Republiki Południowej Afryki, ale także ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Jak zaznaczył minister Adam Niedzielski „podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru oraz zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo”.

Dłuższa kwarantanna dla podróżnych spoza Schengen

Rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny dla osób powracających z państw spoza Strefy Schengen opublikowano już w Dzienniku Ustaw. Od północy w czwartek 10-dniową kwarantannę podróżujących z tych państw skróci negatywny wynik testu wykonanego po 7 dniach od przekroczenia granicy. Kwarantanna nie będzie obowiązywała osób po pełnym cyklu szczepień, a także dzieci do 12 roku życia, podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19.

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii podpisana przez premiera Mateusza Morawieckiego ukazała się w środę. Wcześniej jej szczegóły przedstawili wiceszefowie resortów zdrowia i spraw zagranicznych, Waldemar Kraska i Piotr Wawrzyk.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem od czwartku osoby, które przybyły do Polski, a swoją podróż rozpoczęły z państwa nienależącego do Strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, 10-dniową kwarantannę będą mogły skrócić po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni od przekroczenia granicy.

Dotychczas takie restrykcje obowiązywały podróżujących z Brazylii, Indii, Republiki Południowej Afryki lub – od środy – Wielkiej Brytanii. Podróżujący natomiast z pozostałych państw spoza Schengen mogli dotąd szybciej skracać swoją kwarantannę – po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w czasie 48 godzin od przekroczenia granicy RP, np. jeszcze na lotnisku.

Z kwarantanny podróżujących do Polski spoza Schengen nie zwalniał i nadal nie będzie zwalniał test wykonany w kraju wylotu. Zwolni z niej za to m.in. pełne zaszczepienie przeciw COVID-19 szczepionką dopuszczoną w Unii Europejskiej. Poza tym określony jest szereg wyjątków od kwarantanny, nie podlegają jej np. przekraczający granicę w ramach niektórych czynności zawodowych (jak załogi samolotów, kierowcy transportowi), czy dyplomaci, żołnierze itp.

Wiceminister zdrowia zmiany tłumaczył rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa. „W związku z tym, że te nowe warianty mają zdecydowanie większą szybkość rozprzestrzeniania się w środowisku, zdecydowaliśmy się podjąć prewencyjne działania”.

reklama reklama

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button