AKTUALNOŚCI

Świdnik: W nocy patrol policji zatrzymał pijanego użytkownika hulajnogi

Na mocy nowego prawa hulajnoga elektryczna jest traktowana jak pojazd, a to — poza przywilejami — oznacza również ograniczenia. Jednym z nich jest zakaz korzystania z takiego urządzenia znajdując się po alkoholu. W nocy w Świdniku patrol policji zatrzymał nietrzeźwego poruszającego się na hulajnodze.

Mężczyzna w stanie nietrzeźwości kierował hulajnogą, jadąc po drodze publicznej. Został zatrzymany przez patrol policji minionej nocy w Świdniku na ul. Racławickiej. 22-latek w organizmie miał ponad promil alkoholu. Całe zdarzenie zakończyło się dla niego mandatem w wysokości 500 złotych i pieszym powrotem do domu.

Od 20 maja na terenie kraju obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego dotyczące między innymi użytkowników hulajnóg elektrycznych. Zgodnie z nowelizacją, kierowanie hulajnogą w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest wykroczeniem.

Policja apeluje do kierujących hulajnogami elektrycznymi o rozsądek i ostrożność oraz przestrzeganie nowych przepisów.

Hulajnoga elektryczna: definicja – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Obowiązki: kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.

Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
-zachowanie szczególnej ostrożności,
-ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button