ŻYCIE I STYL

Nawet 5 lat więzienia za pozostawienie dziecka w rozgrzanym aucie

Podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy dzieci czy zwierząt w zamkniętym samochodzie. Policja przypomina – wystarczy tylko chwila, aby doprowadzić do tragedii. W przypadku pozostawania dziecka czy zwierzęcia w aucie, gdy zagraża to ich życiu, funkcjonariusze oraz osoby postronne mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Każdego roku policjanci apelują, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać, jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierzę w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę. Jednak przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wrosła do poziomu, który może zagrażać życiu. Dzieci i zwierzęta przebywające w aucie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.

Widząc pozostawione w pojeździe dziecko, bądź zwierzę reagujmy

W pierwszej kolejności zapukajmy w szybę aby sprawdzić czy dziecko jest przytomne, jednocześnie próbujmy zaalarmować opiekunów, którzy być może znajdują się w pobliżu. Można również spróbować otworzyć drzwi lub bagażnik samochodu. Jeżeli te czynności nie przynoszą efektu, nie wahajmy się, wybierzmy numer alarmowy 112, poinformujmy jego operatora o sytuacji i o tym, że musimy wybić szybę, aby dostać się do auta i udzielić dziecku pomocy. Pamiętajmy, że taka sytuacja jest stanem wyższej konieczności, ma na celu ochronę zdrowia i życia dziecka, a nasze działanie jest w pełni usprawiedliwione i nie grozi nam kara za zbicie szyby.

Rodzice i opiekunowie, którzy narażą dziecko na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia podlegają karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Najłagodniejszą konsekwencją tego czynu jest mandat karny w wysokości do 500 zł.

Zgodnie z art. 106 Kodeksu wykroczeń „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks Karny w art. 160 paragraf 2 „Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button