AKTUALNOŚCI

Będą telefony do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły

W najbliższym czasie zostanie wykonanych blisko milion połączeń – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

fot. PAP

„Od dziś zaczynamy akcję dzwonienia do tych osób, które się jeszcze nie zaszczepiły. Będzie wykonane blisko milion połączeń w najbliższym czasie, to oczywiście zajmie trochę czasu, ale tę akcję już zaczynamy. Więc proszę nie być zaskoczonym, jeśli te osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, otrzymają telefon”.

Podkreślił, że będzie to telefon z infolinii zarządzanej przez NFZ. „Chcemy dotrzeć do tych, którzy jeszcze się nie zaszczepili, chcemy dać im możliwość. Nie będą musieli wykonać praktycznie żadnego kroku, tylko odpowiedzieć na pytanie, a już konsultant na infolinii umówi bezpośrednio takiego pacjenta” – tłumaczył minister.

Niedzielski wyraził nadzieję, że akcja szczepień doprowadzi do odporności populacyjnej. „Wszystkie wyniki badań mówią, że na przykład w kontekście wariantu Delta to właśnie szczepienie jest dobrze zabezpieczającym środkiem, bo ono chroni w ponad 90 procentach przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem, więc to są realne efekty”.

Szef resortu zdrowia mówił też o planach odnośnie wakacji. „Nasze działania, które będziemy realizowali w czasie wakacji to jest z jednej strony ciągła rozbudowa potencjału laboratoryjnego, która z jednej strony oznacza przede wszystkim właśnie możliwość zwiększenia liczby wykonywanych testów, ale też weryfikowania, z jaką mutacją mamy do czynienia”.

„Przygotowujemy się logistycznie, mówię tu o przygotowaniu, które jest związane z organizacją czy przeglądem prawnych technicznych aspektów, chociażby z zasileniem tlenem, zakupu leków, które były wykorzystywane w trakcie pandemii” – dodał.

Minister zapowiedział, że sekwencjonowanie genomu wirusa będzie odbywało się w ciągu trzech dni, co daje czas na reagowanie służb sanitarnych w przypadku pojawienia się nowych mutacji, w tym Delta. Podkreślił, że nowe ogniska pojawiania się wariantu Delta są monitorowane. „Mają specjalną atencję ze strony sanepidu i będziemy za każdym razem wdrażać takie metody, żeby ogniska się nie rozprzestrzeniały, bo to jest główne ryzyko. To jest nasz realny mechanizm w walce z nowymi mutacjami, przede wszystkim z mutacją Delta, która pojawia się w coraz większej skali w Europie” – powiedział szef resortu zdrowia.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button