AKTUALNOŚCI

Nowe zasady przyjmowania drugiej dawki szczepionki: nie będzie zapisów

O tym, że od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie, mówił już wcześniej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. O nowe zasady przyjmowania drugiej dawki na wczorajszej konferencji pytany był szef MZ Adam Niedzielski.

„Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień – o ile przypada mu drugie szczepienie albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy”. Jak podkreślił, w takiej sytuacja dana osoba będzie musiała „zadzwonić, odwiedzić punkt i się umówić”. „Jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danymi dniu, to może to być zrealizowane od ręki. Nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji, to wszystko jest już po stronie centrum informatycznego obsługującego pacjentów i cały proces szczepień będzie załatwiony” – powiedział minister.

W Polsce wykonano dotąd ponad 28,4 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest prawie 12,7 mln osób – podano w poniedziałek na rządowych stronach. Jednak liczba osób rejestrujących się na szczepienia maleje.

„O ile rekordy dzienne osób, które się rejestrowały, sięgały powyżej 370 tysięcy osób, to dzisiaj mamy około 50 tysięcy rejestrujących się dziennie. Z tygodnia na tydzień są to takie drastyczne spadki po 30 procent w stosunku do poprzedniego tygodnia”.

Szczepienia w powiecie świdnickim

Według rządowych danych, wczoraj przeciwko COVID-19 w powiecie świdnickim zaszczepiło się 138 osób. Drugą dawkę szczepionki przyjęło 114 mieszkańców. Liczba szczepień ogółem na dzień 29 czerwca wynosi – 35 780, zaś drugą dawką ogółem zaszczepiło się 15 398 mieszkańców powiatu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button