TURYSTYKA

Modyfikacja zasad wjazdu do Polski, m.in. dla wracających z wyjazdów wakacyjnych

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe – karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach – mówił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do noweli rozporządzenia dotyczącego m.in. ograniczeń w czasie epidemii.

Wawrzyk podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę, że w sobotę weszło w życie zmienione rozporządzenie, które modyfikuje zasady wjazdu do Polski, m.in. osób powracających z wyjazdów wakacyjnych. Wskazał, że najważniejsze są dwie modyfikacje. „Pierwsza, to ta, że będzie obowiązek wypełnienia tzw. elektronicznej karty lokalizacji podróżnego. Powinien ją każdy podróżny wypełnić przed wyjazdem”.

Zaznaczył, że jeśli nie będzie to możliwe, to personel pokładowy w samolotach będzie rozdawał i zbierał karty wypełnione odręcznie przez pasażerów. „Ta karta będzie jednym z warunków przekroczenia granicy, wjazdu do Rzeczpospolitej pod względem epidemiologicznym, pandemicznym”.

Kolejną zmianą jest poszerzenie katalogu osób zwolnionych z kwarantanny. Przypomniał, że do tej pory rozporządzenie mówiło o tym, iż z kwarantanny zwolnione są dwie kategorie osób: wjeżdżające do Polski ze strefy Schengen lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

„Teraz dodajemy kolejny element, że zwalniane z tej kwarantanny będą również osoby, które przylatują z kraju, z którym RP ustaliła szczególne zasady wjazdu ruchu osobowego w okresie pandemii. Te osoby także będą zwolnione z kwarantanny, nie będą musiały odbywać tej 10-dniowej kwarantanny” – zaznaczył.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że chodzi o Turcję, która jest w okresie wakacji częstym celem podróży. „Są właśnie prowadzone rozmowy z Turcją (…) czyli osoby, które nie mają certyfikatu, nie są w pełni zaszczepione, będą testowane po stronie Turcji i wszystkie osoby, które są zdrowe, będą mogły przyjechać do Polski bez tego okresu 10-dniowej kwarantanny. Pozostałe osoby zostaną w Turcji i będą czekały okres izolacji”. Jak dodał w następnym tygodniu „będziemy doprowadzali szczegóły do końca i ukaże się to w rozporządzeniu epidemicznym”.

Wawrzyk dodał, że informacje o krajach, które ewentualnie również dołączą do tego grona, będą umieszczane na stronie internetowej MSZ w zakładce – informacje dla podróżujących.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że przepisy, o których wspomniał, dotyczą osób niezaszczepionych. „Wszyscy, którzy są zaszczepieni i minął ten okres po zaszczepieniu dla poszczególnych szczepionek, aby w pełni zaczęły działać, nie są objęte jakąkolwiek kwarantanną”. Zaznaczył, że dotyczy to szczepionek zaakceptowanych przez europejską agencję ds. medycznych.

„Inaczej mówiąc, jeżeli chcemy podróżować za granicę i wjechać do Polski bez kwarantanny, to zaszczepmy się. Tak, abyśmy mogli bezpiecznie, spokojnie być na pobycie zagranicznym, ale też bezpiecznie wrócić do kraju i nie być poddanym kwarantannie przy wjeździe” – dodał. Wawrzyk poinformował też o zmianie ostrzeżenia dla podróżnych. „Komunikat zostaje utrzymany na dotychczasowym poziomie, tzn.: nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ale jeżeli podróżujesz, pamiętaj, aby się wcześniej zaszczepić” – oświadczył. Dodał, że zaszczepienie jest istotne zarówno z punktu widzenia wjazdu do Polski, jak i wjazdu do innego kraju i pobytu w nim.

Ministrowie odnosili się do opublikowanej w Dzienniku Ustaw nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jedna ze zmian dotyczy osób podróżujących do Polski samolotem – przed odprawą powinny one wypełnić kartę lokalizacji podróżnego w formie elektronicznej. Jednak, gdy nie ma takiej możliwości, personel pokładowy przekaże kartę podróżnemu do uzupełnienia w formie papierowej.

Dodatkowo nowelizacja przewiduje poszerzenie grona osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej, m.in. o dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką przedstawiciela linii lotniczej, osoby przekraczające granicę zewnętrzną w rozumieniu kodeksu Schengen posiadające unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Ponadto w nowelizacji zmodyfikowano przepis dotyczący „katalogu państw, w odniesieniu do których podróżujący rozpoczynający podróż z ich terytorium nie są uprawnieni do zwolnienia się z obowiązku odbycia kwarantanny przez uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia, lub na terenie lotniska, przed odprawą graniczną”. Przepisy rozporządzenia, z pewnymi wyjątkami, obowiązują od 10 lipca.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button