AKTUALNOŚCI

Znaleźli portfele na plaży i przekazali je Policji

Postawą godną naśladowania wykazały się dwie osoby przebywające w Okunince, które znalazły portfele z dokumentami i pieniędzmi. Dzięki uczciwym znalazcom zguby trafią do swoich właścicieli.

Najpierw do włodawskiej komendy zgłosił się mieszkaniec Międzyrzeca Podlaskiego, który przekazał mundurowym znaleziony portfel z dokumentami i pieniędzmi w kwocie prawie 120 złotych. Mężczyzna znalazł go na plaży w Okunince. W tej samej miejscowości wypoczynkowej na jednej z posesji również portfel z zawartością dokumentów i pieniędzy w kwocie tym razem ponad 400 złotych znalazła mieszkanka Włodawy. Kobieta także wykazała się uczciwością. Znalezione rzeczy czekają teraz na swoich właścicieli.

Niewątpliwie postawy znalazców należy uznać za nietypowe i godne naśladowania. Policja przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa znalazca rzeczy należącej do znanej mu osoby powinien niezwłocznie zawiadomić ją o tym fakcie i wezwać do jej odbioru. W przypadku, gdy nie wiemy, kto jest właścicielem rzeczy albo, jeżeli nie znamy miejsca pobytu tej osoby, należy jak najszybciej zawiadomić starostę. Przedmioty. które powinniśmy przynieść do najbliższej jednostki Policji to: dowód osobisty oraz paszport. Ponadto, na Policję niezwłocznie oddajemy znalezione przedmioty, których posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności: broń, amunicję czy materiały wybuchowe. Pamiętajmy, że w sytuacji kiedy oddanie tych rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem dla naszego życia lub zdrowia wystarczy, że powiadomimy o miejscu, w który te rzeczy się znajdują.

W przypadku, gdy znalazca nie ma zamiaru oddania rzeczy, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Za przywłaszczenie cudzej rzeczy ruchomej zgodnie z Kodeksem Karnym grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button