AKTUALNOŚCI

Po bezskutecznych poszukiwaniach rodzice wezwali na pomoc Policję

Policja apeluje, by we właściwy sposób sprawować opiekę nad dziećmi. Brak właściwego nadzoru oprócz zagrożeń dla życia i zdrowia dzieci, skutkuje koniecznością zaangażowania różnych służb.

Dwa zgłoszenia o zaginięciu dzieci w Okunince odebrali wczoraj włodawscy policjanci. 3-letni chłopczyk oddalił się od swoich rodziców. Chwilę później dyżurny odebrał kolejne zgłoszenie o zaginięciu 5-latka.

Wczoraj przed południem dyżurny odebrał zgłoszenie dotyczące zaginięcia 3-letniego chłopca z województwa dolnośląskiego w Okunince nad Jeziorem Białym. Dziecko zniknęło z oczu matki – po bezskutecznych poszukiwaniach kobieta wezwała na pomoc policję. Do poszukiwań, oprócz policjantów, włączyli się strażacy i ratownicy. Dziecko zostało odnalezione w ośrodku wypoczynkowym w sąsiednim domku. Całe i zdrowe wróciło do mamy.

Dosłownie kilka minut później dyżurny odebrał kolejne zgłoszenie o zaginięciu dziecka. Tym razem 5-latka z województwa mazowieckiego. Dziecko odnalazło się w niedługim czasie całe i zdrowe na terenie ośrodka, gdzie wypoczywała rodzina. Wszyscy opiekunowie dzieci byli trzeźwi.

Tego typu zgłoszeń jest bardzo wiele w sezonie wakacyjnym

Na szczęście dotychczasowe zdarzenia miały swój szczęśliwy finał i zakończyły się jedynie na strachu. Skierowani na miejsce policjanci przeprowadzili z rodzicami rozmowy o sposobie sprawowania opieki nad dziećmi i konieczności właściwego nadzoru.

Policjanci apelują, by małego dziecka nigdy i nigdzie nie pozostawiać bez opieki, szczególnie w obcych, zatłoczonych i niebezpiecznych miejscach. Uczmy też dzieci tego jak się nazywają i gdzie mieszkają, numerów telefonów kontaktowych i alarmowych – zakładajmy też dzieciom opaski z numerem telefonu do rodziców.

W przypadku zaginięcia dziecka pamiętajmy by:

-jak najszybciej powiadomić o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy to 112;

-sprawdzić czy Twoje dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Należy -poprosić bliskich o pomoc w poszukiwaniach;

-w przypadku zaginięcia małego dziecka należy natychmiast sprawdzić w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje);

-zawsze posiadajmy przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym, bo będzie potrzebne Policji, a w sytuacjach wyjątkowych pozwoli na rozpoczęcie procedury „Child Alert”, która m.in. polega na rozpowszechnianiu w środkach masowego przekazu zdjęć i informacji o zaginionych dzieciach;

-w miarę możliwości należy zachować spokój – tylko wtedy można pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu dziecka.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button