ŻYCIE I STYL

Coraz więcej pracowników zza granicy

W ciągu kwartału prawie o 10 procent wzrosła liczba cudzoziemców, którzy pracują na terenie województwa lubelskiego i są zgłoszeni w ZUS. Od ponad roku liczba ubezpieczonych obcokrajowców nieprzerwanie rośnie.
Na koniec czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał w swoich rejestrach niemal 819 tys. osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych z obywatelstwem innym niż polskie.

– Statystyki pokazują, że powoli wychodzimy z pandemii. Miała ona ogromny wpływ na całą gospodarkę, w tym liczbę cudzoziemców, płatników składek oraz liczbę ubezpieczonych. Gdyby nie Covid-19 być może liczba cudzoziemców przekroczyłaby 1 mln – zaznacza prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

W samym województwie lubelskim na koniec czerwca było 25,7 tys. ubezpieczonych obcokrajowców, czyli o prawie 2,3 tys. osób więcej niż na koniec marca (to wzrost o ok. 10 proc.). Najwięcej obcokrajowców pochodzi z Ukrainy, jest ich 16,7 tys. Na drugim miejscu są Białorusini – ponad 6,3 tys. Na trzecim Rosjanie – przeszło 400. W rejestrach ZUS w województwie lubelskim są obywatele w sumie ponad 70 państw, również tych odległych. To między innymi osoby pochodzące z Zimbabwe, Tanzanii, Filipin, Kolumbii czy Kanady.

Prawie 2/3 ubezpieczonych cudzoziemców (ok. 16 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Niemal tysiąc osób prowadzi w regionie własną działalność gospodarczą. Cudzoziemcy stanowią około 3,5 proc. ogółu osób z ubezpieczeniem społecznym w ZUS w województwie lubelskim.

źródło: ZUS Lublin

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Zobacz również
Close
Back to top button