AKTUALNOŚCI

Świdnik: 31 projektów w Budżecie Obywatelskim

To będzie już 7 edycja Budżetu Obywatelskiego w Świdniku. Jak co roku na propozycje mieszkańców przeznaczono milion złotych. Swoje projekty Świdniczanie mogli zgłaszać od 01.06.2021 r. do 20.06.2021 r. Analizowane były przez Zespół ds. budżetu obywatelskiego, który pozytywnie ocenił 31 z ponad 40 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców. Teraz do 19 września jest czas na promocję projektów, głosowanie będzie się odbywać w dniach od 20 września do 4 października bieżącego roku. Poniżej przedstawiamy listę pozytywnie zweryfikowanych projektów:

1. Świdnicki mural wizytówką miasta

Celem projektu jest stworzenie muralu w przestrzeni publicznej, który będzie zdobił ścianę budynku mieszkalnego przy ul. Niepodległości 17 lub 3 Maja 1 lub inne miejsce wskazane przez Urząd Miasta, którego jest właścicielem.

Lokalizacja: Elewacja bloku mieszkalnego Niepodległości 17 lub 3 Maja 1 lub inne miejsce należące do miasta
Koszt: 40 000 zł

2. Na ludowo u Świętej Kingi- koncert zespołu Śląsk.

Na ludowo u Świętej Kingi to projekt, który ma na celu przybliżanie twórczości najbardziej znanych zespołów promujących muzykę ludową, kulturę i polskie tradycje. Koncert zespołu Śląsk, jednego z największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych piosenek, pieśni i tańca, przyczyni się do wzrostu naszej wrażliwości na
tradycje polskiej muzyki i obyczajów.

Lokalizacja: Parafia p.w. Św. Kingi w Świdniku, ul. Klonowa 16a
Koszt: 70 000 zł

reklama reklama

3. Z kopytka choinka rwie– choinka bożonarodzeniowa.

Projekt zakłada zakup nowej choinki bożonarodzeniowej na Placu Konstytucji 3 Maja.

Lokalizacja: Plac Konstytucji 3 Maja
Koszt: 70 000 zł

4. Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi (IV edycja)

Muzyczne Wieczory u Świętej Kingi to cykl darmowych koncertów znanych artystów, które zorganizowane będą na terenie parafii Św. Kingi w Świdniku. Celem projektu jest promowanie kultury muzycznej, zwłaszcza piosenek z wartościowym tekstem. Koncerty będą nieodpłatne, dostępne dla wszystkich mieszkańców miasta.

Lokalizacja: Parafia pod wezwaniem Św. Kingi w Świdniku ul. Klonowa 16a
Koszt: 70 000 zł

5. Rowerowe Przedszkole

Projekt ma na celu wzrost wiedzy i umiejętności i zainteresowania dzieci, a pośrednio także ich rodziców, możliwościami aktywnego i bezpiecznego docierania do przedszkoli na rowerach lub pieszo. Podczas zajęć dzieci
poznają różne sposoby jazdy rowerem, w tym cargo i przyczepka, zasady bezpieczeństwa czy organizowania wycieczek z rodzicami. Przeprowadzona zostanie analiza mobilności przedszkoli.

Lokalizacja: Przedszkola w Świdniku
Koszt: 32 000 zł

6. II Świdnicka Noc Kultury

Noc Kultury to festiwal miejski zaplanowany tylko na jedną noc, jednak przez te kilka godzin, dzięki podjętym działaniom i przygotowanym artystycznym propozycjom każdy będzie mógł popatrzeć na świat oczami artystów i mieszkańców. Uczestnicy wieczornych i nocnych wydarzeń wejdą w dialog z przestrzenią miejską Świdnika i sami włączą się w zmienianie jej wizerunku, przez działania artystyczne.

Lokalizacja: Przestrzeń publiczna Miasta Świdnik
Koszt: 70 000 zł

7. „Tropem księżniczek i rycerzy – bajkowe spotkania z historią” – organizacja wypoczynku dla dzieci w okresie letnich wakacji”

Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego i aktywnego wypoczynku dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w okresie letnim, w formie półkolonii. Proponowane przez nas zajęcia mają na celu edukację, integrację oraz aktywność ruchową dzieci poprzez poznawanie historii rodów zamieszkujących zamki i pałace w obrębie naszego regionu.

Lokalizacja: Centrum Usług Społecznych
Koszt: 67 540 zł

8. Zaułek Nie Tylko dla Poetów – joga i medytacja w Zaułku Poetów

Joga jest aktywnością fizyczną dostępną dla wszystkich – niezależnie od wieku, kondycji fizycznej, wagi, sprawności. Dzięki zajęciom uczestnicy będą mogli realnie wpływać na swoje zdrowie i sprawność fizyczną.

Lokalizacja: Zaułek Poetów
Koszt: 16 200 zł

9. Na dobry początek VII

Projekt specjalistyczny „Na dobry początek VII” skierowany jest do dzieci ze Świdnika, zmagających się z rożnego rodzaju dysfunkcjami czy niepełnosprawnościami i przejawiających zaburzenia integracji sensorycznej. Głównym celem projektu jest poprawa funkcjonowania najmłodszych mieszkańców naszego miasta w życiu codziennym poprzez objecie ich indywidualna diagnozą i terapią SI.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

10. Naładuj się naturalnie– ławki solarne w świdnickich parkach

Projekt zakłada rozmieszczenie na terenie miasta 4 „inteligentnych eko-ławek” wykorzystujących energię słoneczną do ładowania urządzeń mobilnych (telefony, tablety, laptopy), dzięki wyposażeniu ich w moduły fotowoltaiczne i akumulatory. Niektóre ławki mogą stanowić również punkt
dostępu WI-FI.

Lokalizacja: Zielony LOF: za stacją paliw Orlen, przy Parku Avia, obok
supermarketu Kaufland, os. Brzeziny
Koszt: 120 000 zł

11. Pomagajka V

„Pomagajka V” jest projektem specjalistyczny, przeznaczonym dla dzieci z Gminy Miejskiej Świdnik, wymagających diagnozy, terapii dysleksji i in. trudności, konsultacji z fizjoterapii, pomocy psychologa. Głównym celem jest rozpoznawanie, zrozumienie i rozwiązanie problemów utrudniających codzienne funkcjonowanie dziecka w domu rodzinnym, przedszkolu,
szkole poprzez udział w zajęciach.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

12. Ogrody Deszczowe

Ogród deszczowy to nasadzenia roślin na specjalnie dobranych warstwach filtracyjnych, zasilane wodą opadową z rynny. Ogród deszczowy charakteryzuje się specyficznym doborem roślin – do stworzenia ogrodów deszczowych wykorzystuje się głównie tzw. rośliny hydrofitowe, które za pomocą korzeni i kłączy zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

13. Symulator motocykla WSK

Symulator jazdy na motocyklu to profesjonalne urządzenie imitujące zachowanie motoru na torze wyścigowym i nie tylko. Urządzenie zostanie wyposażone w oryginalne podzespoły: sprzęgło, hamulec, gaz, skrzynie biegów, klakson. Będzie to połączenie repliki motocykla WSK z zaawansowanym urządzeniem treningowym, opartym na programie
komputerowym.

Lokalizacja: Strefa Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, Sala
motocykli nr 2
Koszt: 70 000 zł

14. Klub Gier Strategicznych „125”

Klub Gier Strategicznych „125” umożliwiałby grę oraz projektowanie gier strategicznych związanych z historią ogólną Polski. Promuje historię oręża polskiego w różnych okresach historycznych. Uczestnicy, niezależnie od wieku, będą mieli możliwość zaprojektowania własnej gry planszowej lub
scenariusza do istniejącej strategicznej gry planszowej.

Lokalizacja: Pomieszczenia należące do jednostek kultury lub edukacyjnych
podległych Gminie Miejskiej Świdnik.
Koszt: 43 175 zł

15. Usiądź i posłuchaj – „Dlaczego kocham Świdnik? 101 i więcej powodów”.

Projekt zakłada ustawienie ławki (rzeźby) w kształcie otwartej książki na placu Konstytucji 3 Maja. Nietuzinkowa bryła ma przykuwać uwagę mieszkańców. Podczas chwili odpoczynku będzie możliwe wysłuchanie audiobooka „Dlaczego kocham Świdnik? 101 i więcej powodów” – zbioru krótkich historii o Świdniku.

Lokalizacja: Plac Konstytucji 3 Maja w Świdniku
Koszt: 25 000 zł

16. Miejski Program In Vitro

Projekt zakłada pomoc mieszkańcom Świdnika w leczeniu niepłodności, które jest najskuteczniejszą ze znanych metod, czyli in-vitro. Każdy zasługuje na szansę by zostać rodzicem. W chwili obecnej nie ma możliwości na kontynuację programu rządowego, nic jednak nie stoi na przeszkodzie by dofinansowanie metody in vitro mogło być realizowane przez samorządy w całej Polsce np. poprzez Budżet Obywatelski.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

17. Bankomat Nasion

Bankomat nasion zakłada ustawienie urządzenia, w którym wszyscy mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie pobrać nasiona przeznaczone do samodzielnego wysiewu.

Lokalizacja: Plac przy fontannie/skwer przy MOK-u,
Koszt: 50 000 zł

18. Plenerowe Potańcówki Miejskie

Potańcówki Miejskie adresowane są do wszystkich aktywnych mieszkańców i stanowią znakomitą okazję do wspólnej zabawy przy muzycznych przebojach z dawnych lat. Podczas tej niecodziennej zabawy pod gołym niebem będzie można posłuchać przedwojennych piosenek i pouczyć się zapomnianych tańców takich jak fokstrot czy polka. Na gości
będą czekały zabawy, śpiewy i walczyk kotylionowy.

Lokalizacja: Muszla koncertowa CUS w Świdniku
Koszt: 70 000 zł

19. Sterylizacja, kastracja oraz czipowanie psów i kotów

Program zakłada darmowe sterylizacje, kastracje i czipowanie
psów i kotów z terenu miasta Świdnik. Pozwala wspomóc właścicieli zwierząt w opiece weterynaryjnej w ww. zakresie. Program ma na celu zmniejszenie bezdomności zwierząt.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000

20. Mały świat V

Mały świat V to projekt specjalistyczny, którego celem jest objęcie wsparciem najmłodszych mieszkańców naszego miasta – w wieku od 2 do 8 lat przejawiających różnego rodzaju problemy, utrudniające codzienne funkcjonowanie, w szczególności dotkniętych zaburzeniami mowy. Jego realizacja zapewni dostęp do indywidualnej lub grupowej terapii logopedycznej i pedagogicznej.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

21. Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin

„Dajmy im szansę – zajęcia terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin” to projekt dla osób wymagających specjalistycznej pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, emocjonalnych, społecznych, pogłębionych stanem pandemii COVID-19. Obejmuje zajęcia terapeutyczne indywidualne i grupowe dla dzieci i młodzieży, terapię rodzin.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 70 000 zł

22. Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa

Piłkarska Amatorska Branżowa Liga Orlikowa to liga piłki nożnej dla drużyn sześcioosobowych rozgrywana od kwietnia do czerwca 2022 roku na boisku Orlik. W rywalizacji wezmą udział amatorskie drużyny z różnych branż. Zagrają między innymi: samorządowcy, urzędnicy, nauczyciele, trenerzy, kominiarze, strażacy, handlarze, policjanci, handlowcy, księża,
dziennikarze, muzycy czy geodeci.

Lokalizacja: Boisko Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Jarzębinowa 6
w Świdniku.
Koszt: 22 000 zł

23. „Coolturalna Biblioteka na bis” – cykl wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych.

„Coolturalna Biblioteka na bis” to druga odsłona projektu VI edycji Budżetu Obywatelskiego i jest to cykl nieodpłatnych wydarzeń literackich, muzycznych i filmowych dla mieszkańców Świdnika. Wydarzenia przygotowane są tak, aby każdy mógł realizować swoje zainteresowania, twórczo spędzić wolny czas, zdobyć wiedzę oraz skorzystać z różnych form rozrywki.

Lokalizacja: Miejsko- Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Anny Kamieńskiej w Świdniku, Zaułek Poetów – miejsce spotkań, relaksu i wypoczynku świdniczan, Filia nr 1 przy ul. Ratajczaka
Koszt: 66 800 zł

24. Świdnicki Mundial '2022

Świdnicki Mundial '2022 to turniej piłki nożnej rozgrywany w dniach 25-26 czerwca 2022 r. na boisku Orlik z udziałem amatorskich drużyn sześcioosobowych w pięciu kategoriach – kobiet oraz mężczyzn: do lat 18, 35+, 55+ i open. Drużyny uczestniczące w tych zawodach oprócz swojej własnej nazwy dolosują sobie nazwę państwa – uczestnika rozgrywanych w 2022 roku mistrzostw świata w piłce nożnej.

Lokalizacja: Boisko Orlik przy Szkole Podstawowej nr 5, ul. Jarzębinowa 6 w Świdniku
Koszt: 19 000 zł

25. „Wyrównanie Szans”

Po zdalnym nauczaniu przyszedł czas na nadrabianie zaległości. Zajęcia pozalekcyjne to szansa by skrupulatnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i zniwelować braki w wiedzy. Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych z Gminy Świdnik. Ma na celu rozwijanie
umiejętności matematycznych i szlifowanie języka angielskiego pod kątem przyszłych egzaminów zewnętrznych i sprawdzianów.

Lokalizacja: Szkoły Podstawowe Gminy Miejskiej Świdnik
Koszt: 70 000 zł

26. Świdnicka Folkloriada

Proponujemy organizację Świdnickiej Folkloriady odbywającej się na terenie muszli koncertowej w Świdniku w formie festynu rodzinnego. W imprezie brałyby udział 3 zaproszone zespoły po 30 osób każdy + Zespół Tańca Ludowego Leszczyniacy w Świdniku będący gospodarzem imprezy.

Lokalizacja: ul. Wyspiańskiego 14, Plac Konstytucji 3 Maja, Muszla Koncertowa CUS
Koszt: 66 200 zł

27. „Na narty do królowej Śniegu – teatralnie i z przytupem” – organizacja ferii zimowych dla dzieci w Białce Tatrzańskiej

Przedmiotem projektu jest zorganizowanie bezpiecznego wypoczynku dla dzieci w wieku 7 – 12 lat w czasie ferii zimowych w formie wyjazdu w góry do Białki Tatrzańskiej. Proponowane zajęcia mają na celu integrację, edukację i aktywność ruchową poprzez naukę jazdy na nartach, zabawy

Lokalizacja: Białka Tatrzańska
Koszt: 42 140 zł

28. Kosze na psie kupki

Zakup oznakowanych koszy przeznaczonych na psie nieczystości. Projekt przewiduje zakup koszy oraz ich montaż na terenie całego miasta.

Lokalizacja: Gmina Miejska Świdnik
Koszt: 50 000 zł

29. Szafa dla mamy

Projekt zakłada zakup oraz zainstalowanie szafy, w której umieszczane będą ubranka/ drobiazgi dla potrzebujących mam. Dodatkowo obok szafy mogłaby stanąć tablica ogłoszeń, na której mieszkańcy mogliby zostawiać informację na temat chęci oddania sprzętów (wózków, przewijaków, nosidełek, zabawek itp.) potrzebnych przy opiece nad dzieckiem.

Lokalizacja: Obok szafy dla seniora CUS
Koszt: 30 000 zł

30. Budowa chodnika łączącego obecnie budowany park Brzeziny z już istniejącą infrastrukturą komunikacją przy parkingu na ulicy Akacjowej

Budowa tego fragmentu chodnika ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym poruszającym się obecnie po nieutwardzonej nawierzchni, dodatkowo stanowi uzupełnienie obecnie budowanej infrastruktury parku Brzeziny. Wyrównanie, zniwelowanie terenu w tym miejscu pozwoli również na wykorzystanie go jako górki saneczkowej w zimie a latem ułatwi koszenie.

Lokalizacja: Świdnik, ul. Akacjowa
Koszt: 45 000 zł

31. Z orkiestrą dętą przez życie

Zadanie polega na zorganizowaniu festiwalu, w ramach którego uczestnikom wydarzenia zostanie przybliżony repertuar i forma utworów muzycznych, orkiestrowych, wykonywanych przez świdnicką orkiestrę, zaproszone grupy oraz odbiorców projektu. Występy połączone będą z częścią poetycko- narracyjną, przybliżającą historię powstania utworów i ich charakterystykę.

Lokalizacja: Plac Konstytucji 3 Maja / Muszla Koncertowa CUS/Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku
Koszt: 70 000 zł

źródło: www.swidnik.budzet-obywatelski.org

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button