AKTUALNOŚCI

Noś odblaski! Daj szansę dostrzec się kierującemu na drodze

Zmienne warunki atmosferyczne, opady deszczu, mżawka i z dnia na dzień coraz wcześniej zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona. Pamiętajmy, że dla pieszych konfrontacja z samochodem często kończy się dotkliwymi obrażeniami. Zwiększmy swoje bezpieczeństwo przestrzegając podstawowych zasad ruchu i korzystając z elementów odblaskowych. Nie zapominajmy również o wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji na drodze – to istotne ogniwo bezpieczeństwa.

Podczas zmiennej aury, opadów deszczu każdy pieszy i rowerzysta powinien zadbać o to, aby być widocznym na drodze. Lepsza widoczność to wyższe bezpieczeństwo, bo kierowca ma więcej czasu na reakcję. Przypominamy, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zachęcamy również do używania odblasków nie tylko poza terenem zabudowanym, ale wszędzie tam, gdzie poruszamy się pieszo. Pamiętajmy nawet niewielki element odblaskowy może uratować nam życie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Należy przy tym pamiętać o prawidłowym noszeniu odblasków. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, nic go nie chroni, nie ma pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy karoserii samochodu, która zamortyzowałaby uderzenie. Konsekwencje zdrowotne takich zdarzeń są często bardzo poważne, a niejednokrotnie kończą się tragicznie.

Uczestników ruchu drogowego obowiązują zasady ostrożności, szczególnej uwagi i ograniczonego zaufania. Mimo, że dotyczą wszystkich, to podwójnie zdeterminowani do ich stosowania powinni być piesi. Pamiętajmy, bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa.

reklama reklama

źródło: Policja Lubelska

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button