AKTUALNOŚCI

Ostrzeżenie przed oszustwem na loterię szczepionkową!

Wygrałeś 1000 zł w Loterii Narodowego Programu Szczepień. Aby odebrać nagrodę, kliknij w link i potwierdź swoje dane – takiej treści SMS-y wysyłają przestępcy w celu uzyskania dostępu do konta bankowego, ostrzega CERT.

CERT wystosował we wtorek ostrzeżenie przed nowym rodzajem oszustwa, w którym przestępcy podszywają się pod organizatora Loterii Narodowego Programu Szczepień i wysyłają fałszywe SMS-y informujące o wygranej.

Jak poinformował CERT, oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów, których treść informuje o rzekomej wygranej 1000 złotych w loterii szczepionkowej. Wiadomość zawiera też informację o konieczności wejścia w przesłany link w celu potwierdzenia wygranej. Żeby uwiarygodnić oszustwo, jako nadawca wiadomości figuruje adresat o nazwie „LoteriaC0V”, a w przesyłanych adresach domen występują słowa mające na celu przekonać potencjalną ofiarę do kliknięcia w otrzymany link np. loteria, szczepionka, narodowa i nagrody.

„W treści wiadomości zawarta jest informacja, że wejście na stronę jest konieczne w celu potwierdzenia swoich danych. W rzeczywistości jest to fałszywy panel płatności, który podszywa się pod firmę PayU. Wprowadzenie danych bankowości elektronicznej lub karty płatniczej w tym panelu umożliwi przestępcom przejęcie naszego konta bankowego” – ostrzega CERT i przypomina, że wszystkie oficjalne informacje związane z Loterią Narodowego Programu Szczepień można sprawdzić na stronie https://www.gov.pl/web/loteria.

CERT zachęca jak najszerszego rozpowszechniania tego ostrzeżenia. Przypomina również, że wszystkie podejrzane wiadomości SMS można zgłaszać na numer 799 448 084 oraz poprzez stronę: https://incydent.cert.pl. Między innymi dzięki zgłoszeniom od obywateli CERT uzupełnia na bieżąco swoją listę ostrzeżeń przed szkodliwymi domenami. Jest ona dostępna pod tym adresem.

reklama reklama

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button