AKTUALNOŚCISPORT

Patryk Chojnowski- złoty olimpijczyk urodzony w Świdniku

Od blisko tygodnia trwają Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio. Naszym polskim sportowcom, do tej pory, udało się wywalczyć 13 medali- 3 złote, 3 srebrne oraz 7 brązowych (stan na dzień 31.08.2021 r.). Jednym ze zwycięzców jest 31- letni Patryk Chojnowski, który urodził się właśnie w Świdniku. W minioną niedzielę został mistrzem paraolimpijskim w tenisie stołowym w grze pojedynczej.

Złoty medal wywalczony w Tokio, nie jest pierwszym tak spektakularnym sukcesem Patryka Chojnowskiego. Łącznie, podczas wszystkich igrzysk w których brał udział, zdobył 5 medali. W 2012 roku, podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie, zdobył swoje pierwsze złoto w tenisie stołowym. Teraz 9 lat później powtórzył wyczyn pokonując w niedzielnym finale klasy 10 Francuza Mateo Boheasa 3:0 (11:8, 11:5, 12:10).

„Przede wszystkim duża ulga. W końcu odetchnąłem. Może po wynikach turniej nie wyglądał tak łatwo, było dużo nerwów, dużo szarpanej gry. Cieszę się, że wytrzymałem tę całą presję. Jestem teraz po prostu szczęśliwy.” — tak o swoim sukcesie czyli wygranej w finale Patryk Chojnowski mówił w rozmowie z TVP Sport.

Jak czytamy w materiale opublikowanym przez Polską Fundację Paraolimpijską, P. Chojnowski swoją przygodę z tenisem stołowym zaczął już jako dziecko:

„Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec u Patryka Chojnowskiego jakąkolwiek niepełnosprawność. Miał osiem lat, gdy jadąc rowerem, został potrącony przez samochód. Auto doszczętnie zmiażdżyło prawy staw skokowy, groziła mu nawet amputacja. Lekarze w jednym ze szpitali dokonywali cudów, aby uratować kończynę. I ten cud się wydarzył, jednak powrót do sprawności sprzed wypadku okazał się niemożliwy. Można zaryzykować stwierdzenie, że sport w jego przypadku stanowił kontynuację rodzinnych tradycji. Ojciec był trójskoczkiem, a mama zajmowała się pływaniem. Oboje byli nauczycielami wychowania fizycznego. Kiedy Patryk czekał za rodzicami w szkolnej świetlicy, z nudów zaczął odbijać rakietką pingpongową piłeczkę. Chętnie przychodził na treningi. Miał niebywały talent, którym należało odpowiednio pokierować. Dziś jest totalnie przesiąknięty sportem. Kiedy ma dłuższą przerwę od treningów, dosłownie nie potrafi znaleźć sobie miejsca.” (link)

reklama reklama

Ciężka praca sportowca opłaciła się, bowiem P. Chojnowski ma na swoim koncie wiele sukcesów, związanych nie tylko ze złotymi medalami na igrzyskach paraolimpijskich. Należy tu wymienić chociażby tytuły mistrza Europy w 2011 roku zdobyte w grze pojedynczej oraz w drużynie wraz z Igorem Misztalem i Sebastianem Powroźniakiem czy Mistrzostwo Europy Niepełnosprawnych w Lignano, gdzie zdobył złoty medal indywidualnie w klasie 10 oraz złoty medal w kategorii drużynowej. Tenisista został ponadto dwukrotnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2013, 2016).

źródło: Wikipedia, Polska Fundacja Paraolimpijska

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button