EDUKACJA

Pierwsze przypadki COVID-19 w szkołach

Poznań, Warszawa, Radom, Grudziądz czy Śrem – w tych miastach odnotowano pierwsze w tym roku szkolnym przypadki COVID-19 w szkołach. Minister edukacji Przemysław Czarnek uspokaja: „Przejścia szkół na tryb hybrydowy lub zdalny będą się zdarzały, ale zdecydowana większość placówek będzie w najbliższych miesiącach pracowała normalnie.”

fot.PAP

„W pięciu szkołach w Wielkopolsce potwierdzono zakażenia koronawirusem” – mówi Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zakażenia potwierdzono w placówkach w Poznaniu i w powiatach śremskim i międzychodzkim. Miczek wskazała, że zakazili się pojedynczy uczniowie z wymienionych szkół.

„Obecnie mamy pięć szkół na terenie województwa wielkopolskiego, w których pojawiły się +przypadki covidowe+, i w których pojedyncze klasy czy też oddziały przeszły w tryb nauki zdalnej” – powiedziała PAP we wtorek Magdalena Miczek z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Zaznaczyła, że zakażenia koronawirusem potwierdzono w dwóch placówkach w Poznaniu i w trzech innych szkołach – w dwóch średnich w powiecie śremskim i w jednej podstawówce w powiecie międzychodzkim.

W Radomiu w związku z wykryciem zakażenia koronawirusem u nauczyciela Zespołu Szkół Ekonomicznych nauka w tej placówce do 9 września będzie się odbywała w trybie zdalnym. O ile nie będzie nowych przypadków COVID-19, 900 uczniów tej placówki wróci do nauki w klasach 10 września.

Jak poinformowało Radio dla Ciebie, zakażenie koronawirusem wykryto również w trzech innych radomskich szkołach – Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespole Szkół Technicznych przy ul. Limanowskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Mariackiej.

reklama reklama

W Warszawie koronawirusa wykryto u jednego ucznia liceum w dzielnicy Wawer. „Zajęcia w tej klasie będą odbywały się zdalnie do 13 września” – poinformowała media Aleksandra Słowińska, rzecznik prasowa wawerskiego urzędu dzielnicowego.

Również uczniowie jednej klasy podstawówki na warszawskim Ursynowie do 11 września będą się uczyli zdalnie z powodu wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z uczniów. Przypadek zakażenia wykryto również u ucznia jednej ze szkół średnich na Mokotowie, jednak nie zapadła jeszcze decyzja co do ewentualnego przejścia jego klasy na nauczanie zdalne.

Jak donosi Onet, również dwie szkoły w Grudziądzu muszą przejść na naukę zdalną po tym, jak u jednego z nauczycieli pracującego w obu placówkach potwierdzono zakażenie koronawirusem.

„Przejścia szkół na tryb hybrydowy lub zdalny będą się incydentalnie zdarzały. Takich sytuacji będziemy mieć sporo, bo jesteśmy cały czas w pandemii – powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek pytany wczoraj w wywiadzie dla portalu Onet.pl, o czwartą falę epidemii COVID-19 i ewentualny powrót uczniów do nauki zdalnej. Szef resortu edukacji podkreślił, że przytłaczająca większość szkół pracuje normalnie i tak będzie w kolejnych miesiącach.

„22 tys. szkół pracuje normalnie, a tylko cztery w trybie zdalnym, bądź hybrydowym. Te incydenty będą się zdarzały, dlatego zostawiliśmy (…) uprawnienie dyrektorów szkół i służb sanitarnych do tego, by przechodzić incydentalnie na tryb hybrydowy bądź zdalny tam, gdzie będą pojawiały się jakieś ogniska zakaźne” – powiedział Czarnek. „One się będą pojawiały, dlatego, że jesteśmy cały czas w pandemii koronawirusa. I takich sytuacji będziemy mieć sporo, tylko, że na razie (…) to jest jakiś promil, nawet nie procent. Natomiast przytłaczająca większość szkół pracuje normalnie i jesteśmy przekonani, że tak będzie również w kolejnych miesiącach. Czy mamy pewność? Nie mamy żadnej pewności, bo pandemia nas zaskakuje i może nas zaskoczyć również i tym razem”.

„Ale póki co, przewidywania oparte o analizę modeli pandemii koronawirusa w Ministerstwie Zdrowia są takie, że zagrożenia dla trybu stacjonarnego w szkołach generalnie, oprócz tych incydentów, nie ma” – dodał.

Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce stwierdzono w ciągu minionej doby łącznie 406 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z powodu Covid-19 zmarło 13 osób. Potwierdzone przypadki nowych zakażeń dotyczą województw: mazowieckiego (54), lubelskiego (41), dolnośląskiego (34), pomorskiego (31), łódzkiego (29), małopolskiego (26), podkarpackiego (26), śląskiego (25), podlaskiego (24), warmińsko-mazurskiego (24), zachodniopomorskiego (22), wielkopolskiego (19), kujawsko-pomorskiego (13), lubuskiego (13), świętokrzyskiego (9), opolskiego (6) 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button