AKTUALNOŚCI

Świdnik: Rozładowany telefon uchronił seniorkę przed utratą pieniędzy

93-letnia mieszkanka Świdnika była o krok przed przekazaniem pieniędzy oszustom. Kobieta odebrała telefon z informacją, że jej wnuczka spowodowała wypadek i potrzebne są pieniądze aby nie trafiła do aresztu. Aby ratować wnuczkę spakowała 50 tysięcy złotych i taksówką pojechała do Chełma, gdzie miała przekazać pieniądze na kaucję. Jednak po drodze rozładował jej się telefon na który dzwoniła oszustka. Dzięki temu 93-latka nie straciła wszystkich swoich oszczędności.

Wczoraj dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie o usiłowaniu oszustwa na 93-latce. Z ustaleń policjantów wynika, że na numer stacjonarny telefonu mieszkanki Świdnika zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę. Informowała o wypadku ze skutkiem śmiertelnym, który miała spowodować wnuczka starszej pani. Mówiła, że potrzebne są pieniądze do załatwienia sprawy. Żądała 200 tysięcy złotych aby jej wnuczka nie trafiła do więzienia. 93-latka przyznała, że w domu ma 50 tysięcy złotych. Wtedy oszustka podająca się za policjantkę powiedziała aby spakowała te pieniądze i wsiadła do zamówionej dla niej taksówki.

Pokrzywdzona wykonała polecenia i taksówką przyjechała pod wskazany przez rozmówczynię adres. Po drodze rozładował jej się telefon, a na miejscu umówiona osoba nie zgłosiła się po odbiór pieniędzy. Wtedy seniorka zaczepiła przypadkową dziewczynę i opowiedziała jej o zdarzeniu. Napotkana 17- latka ze swojego telefonu skontaktowała się z synem 93-latki. Gdy okazało się, że jest to oszustwo o zdarzeniu powiadomiła policjantów.

Jeśli dzwoniący podaje się za policjanta i prosi o przekazanie pieniędzy, natychmiast zakończmy rozmowę.

Policjanci nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nie można też „wykupić” osoby bliskiej przed zatrzymaniem i konsekwencjami prawnymi. Sprawy dotyczące zdarzeń drogowych, które można przeprowadzić bez udziału policji i wyroku sądu dotyczą jedynie kolizji. Są to sytuacje, gdzie w zdarzeniu drogowym nie ma osób zabitych lub rannych a jedynie nastąpiło uszkodzenie samochodu.

reklama reklama

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button