AKTUALNOŚCI

Od dziś na szczepienia trzecią dawką mogą rejestrować się osoby 50+ i medycy

Na szczepienia trzecią dawką mogą rejestrować się wszystkie osoby po 50. roku życia oraz pracownicy medyczni mający stały kontakt z pacjentami – przypomniał wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller. Przyznał, że obecnie trudno oszacować, ile osób skorzysta z możliwości przyjęcia dawki przypominającej.

„Pamiętajmy, że nawet po drugiej dawce szczepionki ta ochrona już jest dobra, natomiast oczywiście po pół roku warto skorzystać ze wzmocnienia tej ochrony przeciwko koronawirusowi. Szacowaliśmy, że nasze systemy i punkty, które są rozsiane już gęsto po kraju, są w stanie obsłużyć właśnie tę grupę osób, która się zarejestruje” – powiedział.

Dodał, że zainteresowanie trzecią dawką zapewne nie będzie tak duże, jak szczepieniami w pierwszym etapie programu szczepień. „Aczkolwiek będziemy prowadzić działania informacyjne i komunikacyjne, żeby wszystkie osoby, które są już powyżej sześciu miesięcy od drugiej dawki, faktycznie z takiej możliwości skorzystały”.

Dawka przypominająca podawana jest osobom w pełni zaszczepionym. Ma przedłużyć ochronę po szczepieniu. Trzecią dawkę podaje się po upływie co najmniej 6 miesięcy od zakończenia „podstawowego” szczepienia przeciw Covid-19.

Skierowania na szczepienie przypominające dla osób 50+ wystawiane mają być automatycznie według numerów PESEL w momencie, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia. Podawany ma być preparat Pfizera.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button