AKTUALNOŚCI

„Są powiaty z woj. lubelskiego, które kwalifikują się do strefy żółtej”

W całej Polsce minionej doby odnotowano 1208 kolejnych przypadków koronawirusa. Najwęcej zakażeń, bo aż 241, zarejestrowano w naszym województwie. W powiecie świdnickim liczba zakażonych wynosi: 13.

Zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim (30.09.21):

powiat Lublin – 46

powiat lubelski – 34

powiat łęczyński – 24

reklama reklama

powiat puławski – 19

powiat kraśnicki – 18

powiat bialski – 14

powiat świdnicki – 13

powiat biłgorajski – 10

powiat tomaszowski – 9

powiat chełmski – 8

powiat lubartowski – 8

powiat Chełm – 7

powiat Biała Podlaska – 6

powiat opolski – 4

powiat łukowski – 4

powiat zamojski – 4

powiat radzyński – 4

powiat włodawski – 2

powiat Zamość – 2

powiat krasnostawski- 2

powiat janowski – 2

powiat rycki – 1

powiat hrubieszowski – 0

powiat parczewski – 0

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenia, że nie należy na razie podejmować decyzji o restrykcjach, mimo że przekroczona została granica 1000 zakażeń dziennie. Poinformował, że trzy powiaty w woj. lubelskim już kwalifikują się do „strefy żółtej”. „Ale naprawdę, trzy powiaty na ponad 380 w całej Polsce to jeszcze nie jest argument za tym, żeby podejmować drastyczne decyzje” – podkreślił.

fot. PAP

Pytany o ponowne wprowadzenie podziału na strefy, Niedzielski tłumaczył, że decyzja w tej sprawie będzie uwzględniała nie tylko poziom zakażeń, ponieważ ważniejszym parametrem jest obecnie wydolność systemu opieki zdrowotnej. „Będziemy patrzyli również na hospitalizacje, a nie tylko na liczby zakażeń” – zapowiedział. Zwracał przy tym uwagę, że mamy około 1500 hospitalizacji, a w tym samym okresie w ubiegłym roku było ich 2300. Dodał, że obecnie obowiązujące limity nie uwzględniają i nie będą uwzględniały osób zaszczepionych.

Szef MZ został pytany był wczoraj o losy projektu pozwalającego weryfikować pracodawcom, czy pracownik jest zaszczepiony.

„Status tego projektu, który został przygotowany u mnie, w Ministerstwie Zdrowia, jest taki, że była dyskusja prowadzona na Komitecie Stałym Rady Ministrów, ten projekt został oceniony w ten sposób, że musimy jeszcze nad wieloma szczegółami popracować” – powiedział Niedzielski.

„Są też wątki pochodzące spoza dyskusji na Komitecie Stałym RM, a mianowicie wnioski rektorów o to, by rektorzy też mogli weryfikować, czy studenci są zaszczepieni. Analizujemy ten temat”.

źródło: PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button