AKTUALNOŚCI

Zabrakło linii 88 łączącej Świdnik z Lublinem. Setki podróżnych proszą o pomoc

Kurs linii nr 88 był wygodny szczególnie dla uczniów i studentów, ale i mieszkańców Świdnika dojeżdżających do pracy w Lublinie. Dziś zmuszeni są podróżować z wieloma przesiadkami. Linia wiele lat bezpośrednio łączyła dwa miasta. Od początku tego roku przestała funkcjonować.
Z rozkładów znikło ok 50 kursów na tej trasie.
Do wicestarosty świdnickiego Waldemara Białowąsa trafiły petycje z setkami podpisów w sprawie przywrócenia linii bądź wprowadzenia linii zastępczych. Codziennie napływają nowe podpisy osób szukających rozwiązania problemu.
– Trafiają do mnie prośby o podjęcie interwencji w tej sprawie i przywrócenie linii 88. Już od kilku miesięcy prowadzę rozmowy z przedstawicielami MPK i ZTM w związku z regulacją połączenia. W tej sprawie odbyło się z przedstawicielami MPK, ZTM i Miasta Świdnik – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs – Padło kilka propozycji, które będziemy wspólnie z Miastem rozważać. Padła propozycja nowej linii. Sporządzono również kilka propozycji map obrazujących możliwości wydłużenia linii MPK.
Prezes MPK Tadeusz Fulara zapewnia, że spółce zależy by zapełnić lukę po linii nr 88. Można to zrobić częściowo poprzez zagęszczenie kursów linii nr 5 i 55. Natomiast docelowo w grę wchodzi również utworzenie dwóch nowych połączeń dowożących pasażerów do dworców PKP i PKS.
Ale jak przekazuje przedstawiciel Ratusza, z rozmów wynikało, że może być to również przewoźnik prywatny. Miasto do komunikacji miejskiej dopłaca ok. mln rocznie.
Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na 6 marca.
To nie pierwsza tego typu inicjatywa, jaką podejmuje w imieniu mieszkańców wicestarosta Białowąs.
Rok temu mieszkańcy ul. Drewnianej zwrócili się z wnioskiem, aby autobusy komunikacji prywatnej poruszające się na trasie Lublin-Świdnik zatrzymywały się na przystanku przy skrzyżowaniu ul. Drewnianej i ul. Jana Pawła II. Dzięki interwencji właścicielowi linii udało się w przyspieszonym trybie uzyskać wszelkie wymagane prawem dokumenty. W takich przypadkach procedury mogą trwać nawet trzy miesiące. Sprawę udało się rozwiązać w przeciągu zaledwie jednego miesiąca. Przewoźnik realizuje 17 par kursów dziennie, zatrzymując pojazdy również na przystanku przy ul. Drewnianej.
Kolejnego udogodnienia doczekali się także mieszkańcy Rybczewic i okolicznych wsi. Od ponad roku, kiedy przewoźnik prywatny zrezygnował z obsługiwania trasy, mieli oni ograniczone możliwości korzystania z transportu komunikacją publiczną. Połączeń było bardzo mało, a zapotrzebowanie duże. Dzięki zaangażowaniu władz powiatu, przy wsparciu wójt Gminy Rybczewice – Elżbiety Masicz udało się przekonać prywatnego przewoźnika do utworzenia nowych połączeń. Rozkład jazdy powstał przy udziale Pani wójt, która przekazała przewoźnikowi informacje o potrzebach mieszkańców. Dziś korzystać można z połączenia: Gorzków – Izdebno- Rybczewice – Piaski – Lublin. Zostało też uruchomione połączenie na trasie: Izdebno- Siedliska – Fajsławice – Piaski – Lublin.
– Słuchamy potrzeb mieszkańców powiatu i szukamy rozwiązania – podkreśla wicestarosta Waldemar Białowąs – jeśli tylko możemy przyczynić się do poprawy jakości ich życia, staramy się działać.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button