AKTUALNOŚCI

Ile stracą, a ile zyskają nasze gminy na „Polskim Ładzie”?

W tym tygodniu odbyło się wręczenie przedstawicielom samorządów powiatu świdnickiego symbolicznych czeków ze środków Rządowego Programu Polski Ład: Funduszu Inwestycji Strategicznych. Jak czytamy program „ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez JST. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.” Jednak Polski Ład to nie tylko inwestycje ale również zmiany dotyczące udziału samorządów chociażby w podatku PIT.

Dofinansowanie w ramach Polskiego Ładu otrzymały wszystkie samorządy z naszego powiatu (łącznie z powiatem świdnickim). Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. Każdy z samorządów mógł złożyć maksymalnie 3 wnioski.

Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych będzie wypłacane:

  • w przypadku inwestycji, których realizacja nie będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: po zakończeniu inwestycji
  • w przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy: w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji (po zrealizowaniu kolejnych etapów inwestycji)

Wypłaty dofinansowania będą realizowane w tzw. oknach płatniczych, czyli stałych terminach wypłat ogłaszanych na stronie internetowej banku. W każdym miesiącu planowane są dwa okna płatnicze.

O co wnioskowały i na co otrzymały fundusze nasze samorządy?

Największą kwotę otrzymała Gmina Miejska Świdnik- 14, 5 mln. zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę zadaszenia targowiska miejskiego i budowę na nim farmy fotowoltaicznej oraz na budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 3.

Drugie, co do wielkości, dofinansowanie trafi do Gminy Rybczewice. Kwota 4 750 000 zł. zostanie przeznaczona na realizację rozbudowy drogi gminnej w miejscowościach Częstoborowice i Pilaszkowice Pierwsze.

Gmina Piaski otrzymała kwotę 4 464 000 zł. Jak mówi burmistrz Piaski Michał Cholewa:

„Liczyliśmy na przedszkole ze żłobkiem a dostaliśmy na wymianę całego oświetlenia w gminie plus budowa nowych odcinków – ale cieszymy się i z tego. Może w kolejnych naborach uda się pozyskać środki dla naszych najmłodszych mieszkańców.”– komentuje przyznanie środków.

Z kolei Gmina Trawniki wnioskowała o 7 mln na inwestycje drogowe, o 6,5 mln na na bezpieczeństwo wodne i kanalizacyjne oraz na termomodernizację obiektów w kwocie 4 mln, ponieważ zgodnie z zasadami jeden ze składanych wniosków musiał być na kwotę poniżej 5 mln. Ostatecznie dofinansowanie udało się otrzymać jedynie na termomodernizację w kwocie 3,6 mln.

Rewitalizacja zabytkowego parku w Nowym Krępcu to inwestycja jaka zostanie zrealizowana w Gminie Mełgiew. Kwota dotacji wyniosła 3 150 000 zł. Pieniądze otrzymał również Powiat Świdnicki. Przyznane w tym przypadku 4 250 000 zł trafi na rozbudowę budynku Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

reklama reklama

Jednorazowy zastrzyk, roczne straty

Polski Ład to jednak nie tylko fundusze przyznawane na inwestycje. To również pakiet zmian w związku z którymi wpływy do polskich samorządów zostaną pomniejszone. Jak możemy przeczytać chociażby na portalu money.pl, Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich stworzyły narzędzie, które wylicza koszt rządowego programu Polski Ład dla poszczególnych miast czy gmin:

” Dostępny pod adresem natwojkoszt.pl licznik opiera się na średnim ubytku w podatku PIT (26,8 proc.), który nie trafi do miast i gmin w związku z wprowadzeniem nowej kwocie wolnej, która wzrośnie do 30 tys. zł oraz podniesieniem progu podatkowego do 120 tys. zł. To oznacza bowiem znaczny ubytek wpływów do budżetów samorządów.” Ile wobec tego potencjalnie stracą rocznie samorządy z powiatu świdnickiego?

  • Gmina Świdnik- strata w wysokości 10 882 575 zł
  • Gmina Mełgiew- strata w wysokości 2 212 818 zł
  • Gmina Piaski- strata w wysokości 1 824 934 zł
  • Gmina Trawniki- strata w wysokości 1 289 479 zł
  • Gmina Rybczewice- strata w wysokości 386 434 zł

Związek Miast Polskich informuje również, że:

„Społeczności lokalne i regionalne tracą do roku 2031 łącznie w dochodach bieżących aż 187 mld zł. TYMCZASEM RZĄD PROPONUJE „WSPARCIE” na te lata w wysokości łącznie 47,6 mld zł.” Całą opinię na ten temat można przeczytać tutaj.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button