AKTUALNOŚCI

Gminy w górę, powiat świdnicki w dół

Jak co roku czasopismo „Wspólnota” publikuje ranking wydatków inwestycyjnych samorządów z całej Polski. Tym razem mamy do czynienia z podsumowaniem za lata 2018-2020. Jak wynika z tegorocznego zestawienia największe powody do świętowania mają w zasadzie wszystkie nasze gminy, dużo gorzej przedstawia się za to sytuacja powiatu świdnickiego.

Znaczący awans i jednocześnie największe środki przeznaczone na jednego mieszkańca widać w Gminie Rybczewice. W tegorocznym rankingu gmina zajęła bowiem 56 miejsce wśród tysiąca pięciuset trzydziestu trzech gmin wiejskich z całej Polski. W porównaniu z poprzednim rankingiem (lata 2017-2019) awansowała ze 169 miejsca. W latach 2016-2018 zajmowała zaś miejsce 211. Ponadto średnie wydatki inwestycyjne przeznaczone na jednego mieszkańca to kwota rzędu 1 979,65 zł.

W rankingu gmin wiejskich awans zaliczyły również Gmina Trawniki, która awansowała z 1500 pozycji na 1339 miejsce z wydatkiem na mieszkańca w wysokości 470,31 zł. Z kolei Gmina Mełgiew znajduje się obecnie na 804 miejscu, w poprzednim rankingu była to pozycja 906. W latach 2018-2020 przeznaczono tu kwotę 828,04 zł na mieszkańca.

Wysokie pozycje w rankingu odnotowały ponadto gminy miejskie z naszego regionu. Nadal na wysokiej pozycji w kategorii „miasta inne”, choć z małym spadkiem, znalazła się Gmina Piaski. W poprzednim rankingu było to miejsce 63, obecnie jest to pozycja 69. Kwota jaka została przeznaczona na jednego mieszkańca wyniosła tu 1 502,91 zł.

„Kolejny ranking który pokazuje, że mimo ogromnych trudności ciągle idziemy do przodu. 2 miejsce w województwie i 69 miejsce w Polsce!!! Dziękuję wszystkim, którzy wspierają nas w rozwoju naszej „Małej Ojczyzny”– skomentował wynik rankingu burmistrz Piask Michał Cholewa.

reklama reklama

Powody do zadowolenia ma ponadto Gmina Miejska Świdnik, która awansowała z 30 miejsca (lata 2017-2019) w rankingu miast powiatowych na pozycję 5. Średnie wydatki inwestycyjne per capita, czyli na mieszkańca, wyniosły tu, w latach 2018–2020, 1660,65 zł. W latach wcześniejszych 2015-2017 Świdnik zajmował 190 miejsce natomiast w latach 2016- 2018 miejsce 147.

Miało być tylko lepiej, a jest gorzej

Jeszcze w ubiegłym roku powiat świdnicki, w omawianym rankingu, zajął wysokie 18 miejsce z wydatkiem na mieszkańca w kwocie 363,47 zł. W latach 2014-2015 powiat znajdował się na 227 miejscu. Z każdym kolejnym rokiem było już lepiej. W rankingu za lata 2015-2017 powiat awansował na miejsce 87, by w następnym za okres 2016-2018 zająć 35 pozycję na 314 powiatów. Mówiąc o zeszłorocznej pozycji powiatu obecny starosta świdnicki Łukasz Reszka napisał, że :

„Działamy dalej. Wierzę, że będzie tylko lepiej”– szerzej pisaliśmy na ten temat w artykule: Komu należą się gratulacje za wysoką pozycję powiatu świdnickiego w rankingu „Liderzy inwestycji”?

Przewidywania jednak nie okazały się trafne. W tegorocznym rankingu inwestycji czasopisma „Wspólnota” bowiem powiat świdnicki spadł z 18 pozycji aż na 36 miejsce. Zmniejszyła się również kwota wydatkowana na mieszkańca, obecnie jest to 349,85 zł. Już w ubiegłym roku na taką możliwą sytuację zwracali uwagę radni powiatowi, którzy zasiadali w Zarządzie Powiatu w poprzedniej kadencji. Dziś tak komentuje ją radny Dariusz Kołodziejczyk (Klub Radnych PSL-Koalicja Polska):

„O tym, że spadek w rankingu jest nieunikniony mówiłem już niejednokrotnie. To pochodna mniejszego zaangażowania w inwestycje oraz zdecydowanie mniej pozyskanych środków zewnętrznych. Niestety to odbija się na komforcie życia naszych mieszkańców. W obecnej kadencji mamy mniej inwestycji drogowych czy infrastrukturalnych. Przypomnę, że dobry wynik powiatu, który utrzymywał się jeszcze w ubiegłym roku to pochodna kadencji 2014-2018.” Były starosta powiatu świdnickiego dodaje również, że spadek w rankingu powiatu bardzo go martwi.

Bardziej dosadny w swojej opinii jest z kolei radny Jakub Osina ( Świdnik Wspólna Sprawa), który zauważa, że obecny Zarząd Powiatu za bardzo skupia się na kwestiach światopoglądowych zamiast na inwestycjach i pozyskiwaniu środków zewnętrznych:

„Spadek w rankingu inwestycji potwierdza to o czym ostrzegałem od dawna – ekipa rządząca powiatem nie realizuje prawie żadnych inwestycji, poza tymi, które zostały przygotowane w poprzedniej kadencji. Ludzie typu Reszka, Brzózka i ich liczni pomagierzy są świetni w obrażaniu innych np. w szczuciu na mniejszości seksualne – chętnie będą dyskutować o tym kto z kim i jak ma urządzać sobie życie i co można, a czego nie można w łóżku. Będą teoretyzować do świtu o tym jak powinno bronić się rodzin przed jakimiś wymyślonymi zagrożeniami, przyjmować stanowiska za stanowiskiem. Ale kiedy to wszystko zderza się z rzeczywistością – z finansami, z pozwoleniami na budowę, czy potrzebą realizacji inwestycji – wtedy okazuje się jednak , że lepsze jutro było wczoraj.”- komentuje spadek w rankingu były członek zarządu J. Osina.

Szczegółowe zestawienie rankingu „Liderzy inwestycji” do wglądu pod tym linkiem.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button