SPONSOROWANEŻYCIE I STYL

Co to jest melatonina i jak działa na organizm człowieka?

Melatonina ma wiele wspólnego z rytmem okołodobowym. Dzięki niej uregulowane są sen i stan czuwania. Niekiedy zdarza się jednak jej niedobór. W efekcie pojawia się bezsenność, a także związane z nią inne dolegliwości. Zobacz, jak uzupełnić melatoninę.

Właściwości melatoniny

Melatonina jest hormonem, który organizm człowieka produkuje samodzielnie. Odbywa się to w szyszynce – gruczole umiejscowionym w mózgu. Na syntezę wpływ ma światło. Przy jego obecności dochodzi do zablokowania produkcji melatoniny. Najwyższe stężenie melatoniny w organizmie obserwuje się między godziną 24 a 3 nad ranem. Dzieje się tak, ponieważ jej produkcja zaczyna się wraz z zapadnięciem zmroku. Prawidłowy poziom jest konieczny, aby ciało człowieka funkcjonowało prawidłowo.

Więcej o melatoninie znajdziesz w Sklepie Życia.

Działanie melatoniny na organizm człowieka

Melatonina reguluje zegar biologiczny. To od niej zależy rytm snu i czuwania. Gdy jej stężenie zaczyna się zwiększać, człowiek robi się senny i jest w stanie zasnąć. Analogicznie – jeżeli poziom melatoniny spada (wraz z nadejściem dnia), następuje wybudzenie i przejście do stanu czuwania.

Odpowiedni poziom melatoniny zapewnia:

reklama reklama
  • prawidłowy rytm dobowy,
  • naprzemienne występowanie faz snu,
  • brak uczucia senności w ciągu dnia,
  • brak trudności z zasypianiem.

Nadmiar i niedobór melatoniny

Niedobór melatoniny jest dość częstym problemem. Przyczyna się do niego światło niebieskie emitowane przez ekrany (komputera, smartfona, telewizora). W efekcie szyszynka nie produkuje melatoniny w momencie, w którym powinna. Wówczas pojawia się bezsenność (a w szczególności trudności z zasypianiem).

Warto pamiętać, że szkodliwy jest także nadmiar melatoniny. Dotyczy on osób stosujących nieprawidłowo preparaty z melatoniną lub chorujących przewlekle (m.in. na choroby wątroby). Jego objawem jest nadmierna senność, koszmary senne, zmęczenie, stany depresyjne.

Suplementacja melatoniny

Melatonina jest produkowana przez organizm człowieka. Jednak pod wpływem pewnych czynników dochodzi do zaburzenia tego procesu. Dlatego możliwa jest jej suplementacja. Melatonina jest uznawana za jeden z najlepszych leków na bezsenność. Jest ona bezpieczna, a jej stosowanie niesie za sobą niskie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Leczenie melatoniną może trwać maksymalnie przez 12 tygodni. Po tym czasie decyzję o kontynuowaniu terapii powinien podjąć lekarz. Preparaty z melatoniną są dostępne w różnych formach:

  • kapsułkach,
  • tabletkach,
  • aerozolu.

Preparaty niekiedy zawierają też dodatkowe składniki – np. ekstrakt z melisy, która ma działanie uspokajające. 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button