AKTUALNOŚCI

80% policyjnych pracowników cywilnych z powiatu świdnickiego na zwolnieniach i urlopach

Od przyszłego roku policyjni funkcjonariusze mają otrzymać podwyżki. Taki przywilej jednak w zasadzie ominie pracowników cywilnych wykonujących swoją pracę na lokalnych komendach i komisariatach. Z informacji przekazywanych przez ogólnopolskie media wynika, że duża część cywilnych pracowników policji od dziś, jednocześnie, postanowiła zadbać o swoje zdrowie. Nie inaczej jest i w Komendzie Powiatowej Policji w Świdniku oraz Komisariacie Policji w Piaskach. Z 29 pracowników cywilnych dziś na urlopie i na zwolnieniu nie przebywało jedynie 8 osób.

O tym, że pracownicy cywilni służb mundurowych nie są zadowoleni z pominięcia ich w zaplanowych od przyszłego roku podwyżkach, wiadomo już od dawna. Jeszcze we wrześniu szef resortu MSWiA Mariusz Kamiński poinformował o porozumieniu (zaakceptowanym najpierw przez policję i straż graniczną, a potem przez straż pożarną), które przewiduje podwyżkę uposażeń funkcjonariuszy od 1 stycznia 2022 roku w kwocie 677 zł brutto, czyli 500 zł na rękę. Podkreślić należy, że teoretycznie podwyżki mają objąć także pracowników cywilnych, bowiem obiecano im średnio 165 zł brutto na etat (co jednak w większości przypadków pokryje wyrównanie do najniższej krajowej, a w innych czasem nawet nie wystarczy do tego) oraz 356 zł brutto z tzw. modernizacji, w którą ma wejść nagroda roczna tzw. 13.

„Co to znaczy średnio na etat? Tak naprawdę nie wiemy, ile kto dokładnie dostanie. Proszę również pamiętać, że policjanci z kwoty brutto mają obcinany tylko podatek a my wszystkie składki, czyli ponad 30%.” – komentuje anonimowo pracownik związany ze świdnicką jednostką.

Z informacji jakie posiadamy wynika, że średnie wynagrodzenie na etat (wśród pracowników cywilnych) w KPP Świdnik to ok to 3 200 zł brutto. Po 1 stycznia 2022 najniższą krajową będzie miało 13 osób z 29. Pracowników biurowych jest obecnie 20, tylko 4 osoby nie mają wykształcenia wyższego. Część osób ma też ukończone dodatkowo studia podyplomowe. Jak podkreśla jednak anonimowy pracownik jednej z powiatowych placówek: „Wszyscy to pracownicy doświadczeni ze średnią stażu pracy od 5 do 45 lat z przewagą osób, które mają ok 20 letni staż pracy i to tylko w policji.”

Z dniem 2 listopada spora część pracowników cywilnych w Polsce postanowiła więc zadbać o swoje zdrowie.

Jak sami podkreślają: „niefortunnie ten dzień wybrało wielu z nas”. Liczą, że rząd uzna ich potrzeby i zrozumie jak ważna jest ich codzienna praca we właściwym funkcjonowaniu służb mundurowych w Polsce.

„Oczekujemy wzrostu plac oraz wpisania nas do ustawy o Policji. Jest tam wzmianka o psach i koniach służbowych a nas nie ma. Niech pracownicy cywilni dbają o swoje zdrowie według zaleceń lekarza do końca tygodnia… póki co.” – mówi nam anonimowy pracownik służb cywilnych policji z naszego powiatu. Jednocześnie podkreśla także, że atmosfera pracy w KPP w Świdniku czy na Komisariacie w Piaskach jest bardzo pozytywna: „Mamy bardzo dobre kierownictwo, które nas docenia, ale niestety nie dysponuje budżetem, który pozwoliłby na podwyżki dla nas. Jednocześnie chcę, zaznaczyć, że policjanci mają pracę, której my nie pomniejszamy i absolutnie nie jesteśmy w stanie ich zastąpić, ale bez nas nie mogliby wykonywać należycie swojej pracy. Transport, kadry, zaopatrzenie, finanse, informatyka, łączność, kancelaria jawna i niejawna, archiwum, BHP, sekretariaty, sprzątaczki, kierowcy i konserwatorzy to wszystko przecież pracownicy cywilni. „- dodaje.

Jak długo potrwa absencja pracowników cywilnych w Świdniku, Piaskach oraz pozostałych jednostkach policyjnych w Polsce? Tego nie wiadomo. Jak wynika ze słów rzecznik prasowej KPP w Świdniku st. asp. Elwiry Domaradzkiej, praca na ten moment jest utrudniona, jednak funkcjonowanie powiatowych placówek nie jest sparaliżowane:

” Dzisiaj był pierwszy dzień z dużą absencją pracowników cywilnych w naszej komendzie. Powodem nieobecności są zwolnienia lekarskie oraz urlopy. Na chwilę obecną nie paraliżuje to pracy jednostki. Na pewno w jakimś stopniu może ją utrudniać, jednakże wszystkie sprawy realizowane są na bieżąco. Niektóre z czynności przejmowane są przez innych pracowników, jak również przez funkcjonariuszy policji. Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy duża część kadry pracowniczej naszej komendy jest nieobecna w pracy. Tak było chociażby w ubiegłym roku, gdy wiele osób przebywało na zwolnieniach lekarskich w związku z pandemią koronawirusa.”

Nie tylko świdniccy policyjni pracownicy cywilni postanowili dziś zadbać o zdrowie i wykorzystać urlop. Z informacji przekazanych nam przez anonimowego pracownika wynika, że analogiczna sytuacja ma miejsce chociażby w Sanoku, Ustrzykach czy Brzozowie- tam 100% „cywilów” wzięło wolne. Nie inaczej jest w Zamościu, Kraśniku, Tomaszowie Lubelskim, Tarnobrzegu, Stalowej Woli czy Koszalinie a od jutra będzie w KPP Myszków. Z kolei część wydziałów, chociażby z KWP Lublin np. zaopatrzenie czy z woj. łódzkiego, „odpoczywa” już od 25 października.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button