AKTUALNOŚCI

Pierwsze czternastki w portfelach emerytów

Prawie 34 tys. emerytów i rencistów z województwa lubelskiego dostało już tzw. czternastki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. A do końca tego tygodnia (do 5.11) dodatkowe świadczenia otrzyma niemal 87 tys. kolejnych osób w regionie.

Tzw. czternastka to dodatkowe roczne świadczenie dla tych, którzy 31 października pobierali długoterminowe świadczenia, np. emeryturę lub rentę z ZUS. Zakład wypłaca czternastki z urzędu, czyli bez wniosków. Dołącza kwotę czternastki do przelewu lub przekazu pocztowego z listopadową emeryturą lub rentą.

Część klientów otrzymała swoje czternastki już pod koniec października. Chodzi o osoby, których termin płatności emerytury lub renty przypadał 1 listopada.  W województwie lubelskim to 33,9 tys. klientów ZUS. Wypłaty dodatkowych świadczeń dla tej grupy wyniosły w sumie 41 mln zł. Kolejne osoby mogą spodziewać się czternastek na kontach lub od listonosza jeszcze w tym tygodniu (do 5 listopada). Mowa tu o klientach, którzy mają termin płatności świadczeń z ZUS 5. i 6. dnia miesiąca. To łącznie 86,8 tys. osób w regionie. Trafi do nich w sumie ponad 103 mln zł.

Pełna kwota czternastki to 1250,88 zł brutto. Dostają ją osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. Osoby z wyższymi świadczeniami mogą liczyć na czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, dlatego bonusowej wypłaty nie otrzymują osoby, których podstawowe świadczenie wynosi 4150,88 zł brutto lub więcej. Prawa do czternastki nie mają także osoby, które na 31 października miały zawieszoną wypłatę podstawowego świadczenia.

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button