KULTURA I ROZRYWKA

Zwycięską baśnią o Podzamczu – „Legenda o Generale Kickim”

Znamy młodego zwycięzcę literackiego konkursu na najpiękniejszą baśń o Podzamczu. To Gabriel Iwaniuk, uczeń VI klasy Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Mełgwi. Chłopiec, poza talentem literackim, posiada inne uzdolnienia. Uczęszcza na lekcje gry na pianinie i bierze czynny udział w konkursach recytatorskich, dumnie reprezentując swoją szkołę.

Członków jury urzekła legenda o Generale Kickim. Jest to opowieść o człowieku, który faktycznie żył i był właścicielem Podzamcza w 1822 roku. Sami przeczytajcie:

Konkurs dla dzieci został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi oraz fundację „Architekci kultury” w Świdniku. Swoją baśń o Podzamczu można było stworzyć w dowolnej konwencji literackiej. Jury, w składzie: Karolina Suszek, Katarzyna Marjasiewicz i Beata Ziółkowska, oceniało oryginalność tekstu oraz poprawność gramatyczną i językową.

Wśród nadesłanych prac znalazły się:

– przejmująca opowieść o generale Kickim, który po honorowej śmierci czuwał nad Pałacem w Podzamczu i nad swoją rodziną,

– baśń o Kucyku Podzamskim, który uratował pewnego mężczyznę, a od czasu jego szlachetnego ocalenia na polanie przed pałacem pojawia się obronny kucyk,

– baśń o podzameckich smokach, wśród których była bestia zwana Heńkiem i nieustraszonej i odważnej Basi,

– baśń o królu i królowej Stilli, jej córce Stilli de Mon oraz jej rycerzach.

II nagrodę w konkursie literackim otrzymała Aleksandra Zdunek, a III – ex aequo Julia Fularska i Anna Żuk.

Warto wspomnieć, że konkurs zorganizowano przy okazji premiery filmu „Ktoś tu był i tu żył. Historia pałacu w Podzamczu w filmowym skrócie”.

Młodzi aktorzy pod okiem reżyserek i scenarzystek z grupy nieformalnej ANIMATORKI – Beaty Ziółkowskiej, Leny Różańskiej i Sylwii Kośki odtwarzali historyczne kadry z życia Podzamcza. Aktorzy wcielili się między innymi w rolę członków rodziny Stoińskich, Kickich Herbu Gozdawa, Szlubowskich i Rulikowskich, a także Pana Reja z Mełgwi.

W ostatni piątek października odbył się oficjalny pokaz premierowy. To przedsięwzięcie zrealizowano na podstawie pomysłu Sylwii Kośki i Katarzyny Marjasiewicz. Ciekawostką jest to, że Gabriel Iwaniuk podczas nagrywania filmu odegrał symboliczną rolę właśnie generała Kickiego.

Zachęcamy do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=r7mgMi6eEC0&t=5s

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. Operatorem projektu była Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

źródło: GOK w Mełgwi

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button