AKTUALNOŚCI

Nowe dowody osobiste: niewielkie kłopoty na starcie systemu

Do godziny 14.30 w poniedziałek poprzez system informatyczny Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) złożono 8300 wniosków o nowe dowody osobiste. Rano wiele urzędów gmin w kraju zgłaszało problemy z logowaniem się do systemu oraz z niedziałającymi skanerami, jednak COI nie odnotowało ani jednego problemu krytycznego całkowicie uniemożliwiającego składanie wniosków.

fot. PAP

Od wczoraj to znowu gminy przyjmują wnioski o wydanie dowodu osobistego. Jest to związane z wprowadzeniem do dokumentu drugiej cechy biometrycznej w postaci dwóch odcisków palców. Zmienił się również wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone jest oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajduje się pole na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis „Numer dowodu osobistego” został zastąpiony napisem „Seria i numer dokumentu”.

Ostatnie testy systemu informatycznego do składania wniosków przeprowadzono w weekend i – jak informował rzecznik prasowy COI Igor Ryciak – w ich trakcie „nie wykryto żadnych problemów”.

Pomimo to, w poniedziałek od samego rana wiele urzędów gmin miało problemy z zalogowaniem się do systemu, niedziałającymi skanerami, czy niewykrywanymi przez system czytnikami linii papilarnych.

„Od początku dnia mniej więcej do godziny 11 w ogóle nie dało się pracować. To była męczarnia. Na logowanie czekało się po kilkanaście minut, były problemy ze skanerem, który nie wczytywał podpisu właściciela oraz niedziałającym czytnikiem linii papilarnych. Od kolegów z innych gmin wiem, że u nich też to nie działało. W wielu wypadkach rozwiązaniem okazało się zrezygnowanie z używania dostarczonego przez KPRM skanera i przełączenie się na inny” – mówił dla PAP pragnący zachować anonimowość gminny informatyk pełniący funkcję Lokalnego Administratora Systemu w jednym z urzędów z terenu woj. lubelskiego.

reklama reklama

Informację o pojawiających się pierwszego dnia działania systemu problemach potwierdził rzecznik prasowy COI, Igor Ryciak.

„Dziś do godziny 12.30 z Service Desk COI przyjął około 300 zgłoszeń związanych z przyjmowaniem wniosków o dowód osobisty. Nie odnotowano ani jednego problemu krytycznego. Część zgłoszeń wymaga uzupełnienia (o pojawiające się komunikaty, zrzuty, wersje komponentów itp.) tak, by mogły zostać poddane analizie. Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy różnego rodzaju problemów ze skanerami lub konfiguracją stacji roboczej. Na tę chwilę udało się rozwiązać ok. 60 zgłoszonych problemów. Rozwiązywanie pozostałych jest w trakcie realizacji, a stosowne informację będą sukcesywnie dostarczane użytkownikom. Ruch w Systemie Rejestrów Państwowych jest porównywalny do dni roboczych otwierających poprzednie tygodnie, a liczba użytkowników w SRP o godzinie 14 to 2509. Warto podkreślić, że dziś średni czas oczekiwania na infolinii Service Desk COI wynosi 01:32” – napisał Ryciak odpowiadając na pytania dotyczące zgłaszanych przez gminy kłopotów z nowym systemem.

Z kolei na pytanie, czy jakiekolwiek gminy zgłosiły COI, że w ogóle nie są w stanie przyjmować wniosków, Ryciak odpowiedział: „Wiem o jednym takim przypadku. Sytuacja została już wyjaśniona – przyczyną problemów był program antywirusowy zainstalowany na stacjach roboczych przez lokalnych informatyków. Po jego dezaktywacji wnioski o DO zostały skutecznie złożone”.

Na potrzeby obsługi wniosków o nowe dowody osobiste KPRM zakupiło i przekazało do gmin 7450 skanerów oraz 336 stacji mobilnych (laptopy z akcesoriami, do każdej stacji MSWiA zakupiło modem i kartę SIM). Jak poinformowała Serwis Samorządowy PAP Joanna Dębek z wydziału promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, „przyjęto, że w taką stację zostanie wyposażona jedna gmina na powiat i ta gmina będzie uprawniona do przyjęcia wniosku od obywatela w miejscu jego pobytu, o ile miejsce to będzie na terenie danego powiatu”.

Jak informuje KPRM, od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat. W przyszłym – 2022 r. – dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button