AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Nie trać czujności podczas internetowych zakupów!

Zakupy przez Internet stały się naszą codziennością. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Właśnie dlatego coraz chętniej wybieramy taką formę zakupów. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta. Pamiętajmy, że niejednokrotnie technologie, które mają nam ułatwić codzienne życie niosą za sobą także zagrożenia.

Przed nami okres wyprzedaży i zbliżających się zakupów przedświątecznych. Coraz częściej takie zakupy robimy za pośrednictwem Internetu. Siedząc wygodnie na własnej kanapie możemy o dowolnej porze przeglądać oferty sklepów i platform handlowych. Nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Niestety bywa tak, że pochłonięci atrakcyjnością ceny oferowanego towaru tracimy czujność i padamy ofiarą oszustów. Pamiętajmy aby być ostrożnym, gdyż na popularnych portalach aukcyjnych nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Przypominamy, że bez względu na to, w jakiej roli występujemy, kupującego czy sprzedającego, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. poprzez różne komunikatory.

Nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty.

Strzeżmy swoje dane do logowania, uchroni nas to przed wyczyszczeniem naszego konta i zawarcia umowy kredytowej. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku.

Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

reklama reklama

Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Stosujmy zasadę wyszukaj – sprawdź-kup. Nigdy odwrotnie. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

Ważną kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za towar, w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki bądźmy ostrożni.

Pamiętajmy oszuści nie odpuszczają i ciągle szukają potencjalnych ofiar robiących zakupy w Internecie.  Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy.

źródło: Policja Lubelska

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button