AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Nie trać czujności podczas internetowych zakupów!

Zakupy przez Internet stały się naszą codziennością. W sieci nie ma kolejek, godzin spędzonych na chodzeniu między półkami. Właśnie dlatego coraz chętniej wybieramy taką formę zakupów. Niestety, tak jak w realnym świecie, tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta. Pamiętajmy, że niejednokrotnie technologie, które mają nam ułatwić codzienne życie niosą za sobą także zagrożenia.

Przed nami okres wyprzedaży i zbliżających się zakupów przedświątecznych. Coraz częściej takie zakupy robimy za pośrednictwem Internetu. Siedząc wygodnie na własnej kanapie możemy o dowolnej porze przeglądać oferty sklepów i platform handlowych. Nie ruszając się sprzed monitora, można zamówić dowolny produkt z dostawą do domu. Niestety bywa tak, że pochłonięci atrakcyjnością ceny oferowanego towaru tracimy czujność i padamy ofiarą oszustów. Pamiętajmy aby być ostrożnym, gdyż na popularnych portalach aukcyjnych nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Przypominamy, że bez względu na to, w jakiej roli występujemy, kupującego czy sprzedającego, zawsze musimy zachować ostrożność i stosować zasadę ograniczonego zaufania. Rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal. Unikajmy bezpośrednich transakcji. Uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. poprzez różne komunikatory.

reklama reklama

Nie udostępniajmy nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty.

Strzeżmy swoje dane do logowania, uchroni nas to przed wyczyszczeniem naszego konta i zawarcia umowy kredytowej. Nie powinniśmy także otwierać przesłanych linków, nie znając ich zawartości oraz instalować dodatkowych oprogramowań na urządzeniach, z których następuje logowanie do banku.

Nie należy autoryzować przelewów, których sami nie wykonujemy. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publicznych. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Stosujmy zasadę wyszukaj – sprawdź-kup. Nigdy odwrotnie. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

Ważną kwestią przy dokonywaniu zakupów przez Internet jest sposób realizacji płatności za towar, w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki bądźmy ostrożni.

Pamiętajmy oszuści nie odpuszczają i ciągle szukają potencjalnych ofiar robiących zakupy w Internecie.  Zachowanie czujności może skutecznie ochronić nas przed stratą pieniędzy.

źródło: Policja Lubelska

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button