AKTUALNOŚCI

Od 1 grudnia pakiet alertowych obostrzeń

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w poniedziałek wprowadzenie w Polsce pakietu alertowych obostrzeń. Ma to związek m.in. z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu wirusa – omikrona. 

Zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka

Od 30 listopada do 13 grudnia wprowadzony zostaje zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:

 • Botswany,
 • Eswatini,
 • Lesotho,
 • Mozambiku,
 • Namibii,
 • RPA,
 • Zimbabwe.

Ważne! Osoby wracające w tych krajów będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę. Obowiązek ten nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną także zmiany w zasadach kwarantanny dla podróżujących z krajów non-Schengen. Co się zmieni?

Wydłużona zostaje kwarantanna, będzie trwała14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy. Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które posiadają unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

reklama reklama

Zmiany w limitach osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmienią się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia)
 • Zgromadzenia, wesela, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).
 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).
 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2)

Minister A, Niedzielski pytany podczas poniedziałkowej konferencji o to, jak np. restaurator ma technicznie sprawdzać, czy klient jest zaszczepiony, czy ma prawo zapytać o certyfikat covidowy i co, kiedy klient odmówi jego okazania, A. Niedzielski ocenił, że „to jest bardzo prosta sytuacja”.

Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu (osób) się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy” – powiedział A. Niedzielski.

„Teraz pracujemy nad tym, aby do ustawy dokleić możliwość weryfikowania tego. Niemniej postanowiliśmy, że zostanie zwiększona liczba kontroli, które są skierowane do przedsiębiorców. Jeśli będziemy widzieli, że ta kwestia jest nieweryfikowana, że są przekroczone limity, to siłą rzeczy to jest podstawa do wręczenia odpowiedniej kary czy mandatu dla prowadzącego działalność gospodarczą” – podkreślił minister.

Dane z kraju i powiatu świdnickiego- stan na 30.11.2021 r.

Dziś Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w Polsce 19 074 nowych przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (3185), śląskiego (1885), wielkopolskiego (1707), małopolskiego (1526), dolnośląskiego (1458), kujawsko-pomorskiego (1138), lubelskiego (1111), łódzkiego (1101), pomorskiego (1077), zachodniopomorskiego (1077), warmińsko-mazurskiego (908), podkarpackiego (833), świętokrzyskiego (604), podlaskiego (476), opolskiego (399), lubuskiego (398). 191 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID19 zmarło 150 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 376 osób. Liczba zakażonych koronawirusem 3 540 061/ 83 583 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Liczba zakażonych w powiecie świdnickim, według danych na wtorek 30 listopada 2021 r. wyniosła 50 osób.
Odnotowano także 4 przypadki śmiertelne. Z powodu chorób współistniejących wraz z COVID-19 zmarła jedna osoba natomiast wyłącznie z powodu COVID zmarły 3 osoby z powiatu świdnickiego. Obecnie na terenie naszego powiatu:

 • Liczba osób objętych kwarantanną 1188
 • Liczba wykonanych testów: 216
 • Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 54

Na stronie internetowej www.gov.pl/raport-zakazen znajdują się codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych.

źródła: Serwis PAP Samorządowy, www.gov.pl

.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button