AKTUALNOŚCI

Kraska: Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat rozpoczną się 13 grudnia

Szczepienia dzieci w wieku 5-11-latków rozpoczną się 13 grudnia. Do tego dnia do Polski dotrą szczepionki dla tej grupy wiekowej – poinformował wczoraj w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zapewnił, że wprowadzone będzie powszechne testowanie Polaków, głównie tych, którzy narażeni są na zakażeni ze względu na wykonywane obowiązki zawodowe.

fot. PAP

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat, po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację. EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być niższa (10 µg) niż stosowana u osób w wieku 12 lat i starszych (30 µg). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej, podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Kraska zapewnił też, że wprowadzone będzie powszechne testowanie Polaków. „Pełna zgoda była na to i my to oczywiście wprowadzimy rozporządzeniem” – odniósł się do ustaleń piątkowego spotkania, które odbył w Sejmie z przedstawicielami kół i klubów parlamentarnych. Uściślił, że chodzi przede wszystkim o osoby, które są najbardziej narażone na zakażenie, np. personel medyczny, pracownicy oświaty i administracji publicznej, ale też innych grup.

„Ta możliwość testowania się w sposób bezpłatny, nierodząca konsekwencji pójścia od razu z automatu w kwarantannę jest jak najbardziej korzystna i my to wprowadzimy. Myślę, że jest też bardzo ważne, żebyśmy mogli testować osoby, które nawet w tej chwili nie mają żadnych objawów, ale podejrzewają, że miały kontakt z osobą, która była czy jest zakażona” – powiedział.

W najbliższym czasie do szkół rozesłany zostanie list ministrów zdrowia Adama Niedzielskiego i edukacji i nauki Przemysława Czarnika o szczepieniach dzieci przeciw COVID-19. Z kolei szkoły przez dziennik elektroniczny prześlą go do wszystkich rodziców.

reklama reklama

„Dzisiaj zostanie podpisany list, zarówno przez ministra Adama Niedzielskiego i ministra Przemysława Czarnka, który zostanie rozesłany do dyrektorów szkół” – poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. „Liczymy, że przez dyrektorów szkół zostanie rozesłany w ramach dziennika elektronicznego w wszystkich rodziców. W tym liście jest dosyć jasno wskazane co dają nam szczepienia. Jest dosyć jasno pokazane, ile dzieci w tej chwili choruje na covid, jak często niestety mamy do czynienia z hospitalizacją w ciężkim przebiegu covidu u dzieci oraz jak skuteczne i bezpieczne są szczepionki” – dodał Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia odniósł się w środę podczas briefingu do pytania o dużą liczbę dzieci chorych na COVID-19, w tym hospitalizowanych z tego powodu. Pytany był m.in. o to, co zrobić by zachęcić rodziców do szczepień dzieci oraz czy w związku ze skalą zjawiska nie należy wprowadzić ograniczeń edukacyjnych.

„Myślę, że ograniczenia edukacyjne dla niezaszczepionych dzieci to jest – przepraszam za porównanie – wylewanie dziecka z kąpielą. Nie możemy ograniczać dzieciom edukacji dlatego, że rodzice nie zdecydowali się zaszczepić dziecka (…) Jedyna droga to apelowanie do rodziców o szczepienie dzieci, na pewno nie jest żadnym rozwiązaniem zamykanie edukacji dla dzieci niezaszczepionych” – opowiedział Andrusiewicz.

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19, szczepienia są dobrowolne. Szczepione mogą być osoby dorosłe oraz dzieci i młodzież od 12. roku życia. Decyzja w zakresie szczepień dzieci powyżej 12 roku życia należy do ich rodziców. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia szczepione mogą być dwoma preparatami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.

źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button