AKTUALNOŚCI

Nowy pakiet obostrzeń

Nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia, zmniejszone limity osób w gastronomii, hotelach, obiektach sportowych od 15 grudnia, obowiązkowe szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych od 1 marca – takie m.in. obostrzenia ogłosili wczoraj szefowie resortu zdrowia.

fot. PAP

Nauka zdalna

„Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne – mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia – ale też okres poferyjny, kiedy mamy Święto Trzech Króli, to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Oczywiście tę zdalną naukę zakończymy 9 stycznia. Od 10 będzie powrót do normalnego trybu szkolnego. Niemniej intencją, jaką tutaj chcemy osiągnąć, jest wydłużenie tego okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji, interakcji między dziećmi” – tłumaczył na konferencji prasowej szef MZ Adam Niedzielski.

Według informacji MZ żłobki i przedszkola po 20 grudnia pozostaną otwarte.

Obowiązkowe szczepienia

reklama reklama

Jak tłumaczył Niedzielski, w ostatnim czasie zdecydowano o obowiązkowych szczepieniach dla wybranych grup pracowniczych. „Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe”.

Według niego „perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy”.

Według informacji MZ chodzi o podstawowy pakiet szczepień, a więc osoby, które do tej pory się nie zaszczepiły.

Testy dla pracowników

Niedzielski poinformował, że kończą się prace nad projektem ustawy zakładającej, że pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19. Chodzi o zmodyfikowany projekt PiS.

„Przypomnę, że we wcześniejszej wersji dyskutowaliśmy, by było to szczepienie, ale tutaj stawiamy jednak na testy – w ogóle w tym projekcie ustawy będą zagwarantowane za darmo obywatelom” – dodał minister.

„Ten projekt dyskutujemy w tej chwili z klubem PiS, rozmawiamy z kierownictwem, z innymi interesariuszami i mam nadzieję, że w ciągu tygodnia wyklaruje się ten projekt, że zostanie skierowany na ścieżkę formalną” – podkreślił.

„Będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało kierowania na domyślną kwarantannę” – zaznaczył szef MZ.

Testowanie współdomowników

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że od 15 grudnia zostaną wprowadzone obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19, bez względu na posiadany certyfikat covidowy. „To będzie test, który będzie weryfikował, czy dana osoba także jest zakażona”.

Zmiana limitów

Resort zdrowia zadecydował, ze od 15 grudnia w transporcie zbiorowym wprowadzony zostanie limit do 75 proc. pasażerów. Limity uczestników obowiązujące w restauracjach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych zostają obniżone do 30 proc. W kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.

Także od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester. 31 grudnia i 1 stycznia 2022 roku liczba klientów w lokalach zamkniętych zostanie ograniczona do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób, które są zaszczepione. Jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia u takiej osoby. Będzie to zapisane w ustawie.

„Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. – do 30 proc. Czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu” – tłumaczył Niedzielski.

Testy dla powracających

Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – zapowiedziało MZ.

„Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju” – poinformował Kraska.

Stabilizacja na wysokim poziomie zachorowań

Według resortu zdrowia utrzymywanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań.

„Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie” – tłumaczył Niedzielski. „Ten poziom – codziennie 23 tys. nowych zakażeń, zainfekowanych osób – utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach, czy dniach, są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron” – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach. „Mamy w zasadzie cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny m.in. podlaskie i lubelskie. Drugą grupą województw, które odnotowują spadek są województwa: mazowieckie i podkarpackie. Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy wyhamowanie wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie” – wyliczał Niedzielski.

W pozostałych województwach odnotowywane są – jak kontynuował – wzrosty. „Bilans jest taki, że od ponad półtora tygodnia jest stabilna sytuacja i, niestety, nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń”.

Źródło: Serwis PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button