ŻYCIE I STYL

Jeszcze więcej cudzoziemców pracuje w regionie

Stale rośnie liczba obcokrajowców pracujących legalnie w województwie lubelskim. Na koniec października w rejestrze ZUS w regionie było ponad 27,7 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych.

To o niemal 1,6 tys. osób więcej niż pod koniec wakacji. Przybywa przede wszystkim obywateli Ukrainy. Stanowią 64 procent z wszystkich ubezpieczonych z obcym paszportem w naszym regionie. Na koniec października było ich już ponad 17,6 tys. Na drugim miejscu niezmiennie Białorusini, których liczba wzrosła do niemal 7,1 tys. Początek tego rankingu uzupełnia 470 obywateli Rosji i 321 obywateli Gruzji. W sumie w rejestrze lubelskiego ZUS jest przynajmniej po kilku ubezpieczonych z ponad 70 państw.

Nadal większość cudzoziemców (około 62 procent) pracuje na umowę o pracę. Grupa pracowników od wakacji zwiększyła się o przeszło osiemset osób. Wzrost notujemy także wśród obcokrajowców na umowach-zleceniach. W zasadzie bez zmian pozostaje natomiast liczba cudzoziemców wykonujących własną działalność gospodarczą.

W skali całego kraju liczba obcokrajowców z ubezpieczeniem społecznym w ZUS wynosiła na koniec października prawie 872 tys. Jeżeli w kolejnych miesiącach utrzyma się tegoroczne tempo wzrostu, to w drugiej połowie przyszłego roku w rejestrach ZUS będzie już milion cudzoziemców.

źródło: ZUS Lublin

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button