AKTUALNOŚCI

PLL uruchomił punkt testowy dla podróżujących spoza strefy Schengen

Po wejściu w życie nowych przepisów, dotyczących pasażerów spoza UE, strefy Schengen oraz Turcji, przylatujących do Polski, mnożą się pytania o możliwość testowania na terenie lotnisk. Takie pytania kieruje również wiele osób, planujących lot do Świdnika.

Przypomnijmy, od 15 grudnia wszyscy podróżni spoza UE, strefy Schengen oraz Turcji, muszą przed przekroczeniem granicy okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Zaszczepionych zwalnia on z kwarantanny, natomiast niezaszczepionym daje szansę wcześniejszego zakończenia izolacji. Test należy wykonać w ciągu 24 godzin przed podróżą.

Testy można także zrobić na lotnisku, po wylądowaniu w Polsce. Nie wszystkie porty lotnicze dysponują takimi punktami, a tam, gdzie powstały, tworzą się długie kolejki. Wczoraj na Lotnisku Chopina w Warszawie czas oczekiwania na przeprowadzenie testu wynosił nawet 2 godziny.

Jak sytuacja wygląda w Porcie Lotniczym lublin?

– Od wczoraj, w specjalnie wydzielonej części lotniska, funkcjonuje już punkt testowy dla pasażerów przylatujących do Lublina z krajów spoza strefy Schengen. Test antygenowy wykonywany jest przed przekroczeniem granicy. Koszt takiego testu to 149 zł – informuje rzecznik PLL, Piotr Jankowski – Jak dotąd testowanie przebiega sprawnie, bez utrudnień. Pasażerowie mają możliwość oczekiwania w budynku, by nie marznąć na dworze – dodaje.

Punkt rejestracji i wymazów prowadzony jest przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne LABMED. Istnieje również możliwość wykonania testu na COVID-19 przed wylotem w punkcie pobrań w terminalu lotniska. Wejście do punktu znajduje się obok Informacji Lotniskowej. Szczegóły

Problemy pasażerów ma rozwiązać planowana nowelizacja rządowego rozporządzenia, w myśl którego pasażer po opuszczeniu lotniska będzie miał jeszcze 3 godziny, by wykonać test i okazać go straży granicznej.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button