AKTUALNOŚCI

Fajerwerki tylko w sylwestra i Nowy Rok!

Choć do sylwestrowej nocy pozostało jeszcze trochę czasu w supermarketach i na targowiskach pojawiają się już stoiska z wyrobami pirotechnicznymi. Fani hucznego świętowania już testują najnowsze race i petardy. Tymczasem ostrzegamy, że puszczanie rac, petard i fajerwerków w czasie innym niż sylwester i Nowy Rok, to niemal pewny mandat. Przekonali się o tym we wtorek dwaj mieszkańcy powiatu ryckiego którzy za powyższe wykroczenie zostali ukarani wysokimi mandatami.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego – w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. Zapis artykułu 51 kodeksu wykroczeń brzmi: „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna do 500 zł.

Jakie konsekwencja grożą za złamanie powyższego przepisu przekonali się wczoraj dwaj młodzi mężczyźni. Tuż po godzinie 19 na jednym z parkingów w Rykach urządzili sobie wybuchową zabawę z głośnymi fajerwerkami. Policjanci, którzy podjęli interwencję wobec mężczyzn ukarali ich wysokimi mandatami.

Przypominamy, iż prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia. Przedwczesne próby pirotechniczne i odpalanie resztek są niedozwolone prawem. Osoby naruszające zakaz narażają się na odpowiedzialność karną jako sprawcy wykroczenia na podstawie:

art. 51 – Kodeksu wykroczeń – zakłócenie spokoju, porządku, spoczynku nocnego; sankcje: areszt, ograniczenie wolności albo grzywna od 20 do 5.000 zł;

reklama reklama

art. 82 Kodeksu wykroczeń – nieostrożne obchodzenie się z ogniem lub naruszanie przepisów przeciwpożarowych; sankcje: areszt, grzywna od 20 do 5.000 zł albo nagana;

art. 83 Kodeksu wykroczeń – nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwozapalnymi, wykraczanie przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów; sankcje: areszt, grzywna od 20 do 5.000 zł albo nagana.

Policja pzypomina również, że sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

-Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń.

-Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;

-Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

-Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.

-Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).

-Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button