ŻYCIE I STYL

Chrońmy zwierzęta podczas mrozów!

Zima i kilkunastostopniowe mrozy to śmiertelne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Dlatego właśnie teraz należy o nie szczególnie zadbać. Pamiętajmy, aby w okresie niskich temperatur zapewnić odpowiednią opiekę i warunki naszym pupilom, Jeśli widzisz, że zwierzętom dzieje się krzywda interweniuj-przestępstwo lub wykroczenie możesz zgłosić również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub Zielona Strefę.

Zwierzęta domowe źle znoszą mrozy, grozi im utrata ciepła, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich śmierci. Zwłaszcza psy i koty szybciej marzną mając bezpośredni kontakt z lodowatym podłożem.

Pamiętajmy, że buda psa powinna być dobrze ocieplona, uszczelniona, odizolowana od podłoża i osłonięta od wiatru. Należy wyścielić ją w środku słomą a nie kocami, które nabierają wilgoci, co stwarza jeszcze gorsze warunki dla pupilów. Pamiętajmy o ciepłym, wysokoenergetycznym posiłku i o dostępie do niezamarzniętej wody. Jeśli mamy możliwość, na czas dużych mrozów zapewnijmy naszym pupilom legowisko w garażu czy innym pomieszczeniu gospodarczym.

Zapewnijmy również psu możliwość swobodnego ruchu. Brak ruchu to podstawowy czynnik wychłodzenia organizmu. W okresie silnych mrozów należy zapewnić mu większą dawkę aktywności. Przypominamy, że zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.

Przygotowanie odpowiednich warunków bytowych, umożliwiających zwierzętom przetrwanie mrozów, jest obowiązkiem każdego właściciela i opiekuna, taki obowiązek nakłada na nas Ustawa o Ochronie Zwierząt.

reklama reklama

O wszystkich przypadkach zwierząt pozostających w czasie mrozów bez schronienia, należy powiadamiać odpowiednie służby. Przestępstwo lub wykroczenie przeciwko zwierzętom możemy zgłosić również za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa lub Zieloną Strefę.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button