AKTUALNOŚCI

Mełgiew: Stracił pieniądze wpłacając zaliczkę za nocleg w Zakopanem

Niedługo rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe i wiele osób szuka atrakcyjnych miejsc noclegowych na wyjazdy. Świdnicka policja ostrzega, aby dokładnie sprawdzać oferty znalezione w internecie w celu uniknięcia fałszywych ogłoszeń. O nieuczciwej ofercie przekonał się mieszkaniec gminy Mełgiew, który stracił pieniądze wpłacając zaliczkę za nocleg w Zakopanem.

zdj. KPP w Świdniku

20-letni mieszkaniec gminy Mełgiew ofertę domku w Zakopanem znalazł na portalu ogłoszeniowym. Nawiązał kontakt z ogłoszeniodawcą i wpłacił zaliczkę w kwocie 500zł. Po pewnym czasie, gdy chciał pokazać znajomemu miejsce swojego zimowego wypoczynku – okazało się, że strona nie istnieje. Urwał się również kontakt mailowy i telefoniczny podany w ogłoszeniu.

Takie oszustwo polega na umieszczaniu w internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych, fałszywych ogłoszeń o miejscach noclegowych między innymi w górach. Często są to bardzo atrakcyjne oferty kuszące świetną lokalizacją oraz dość niską ceną. Wpłacenie zaliczki jest naturalną formą zabezpieczenia rezerwacji noclegu, zarówno dla właściciela pensjonatu, jak i klienta. Z przedpłat niestety nie da się zrezygnować.

Jak sprawdzić zatem czy dane ogłoszenie nie jest oszustwem?

Reklama
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy, czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu – w przypadku oszustwa są one spreparowane – zasięgnijmy opinii z innych miejsc.
  • Jeżeli w ogłoszeniu podano bardzo mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to już powinno wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie bardziej „anonimowe”, tym bardziej podejrzane. Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
  • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
  • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w części przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form, firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia co do uczciwości oferty.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy, jak i te, które otrzymaliśmy.

reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button