AKTUALNOŚCI

ZUS rozesłał roczne rozliczenia dla firm

Przedsiębiorcy otrzymali od ZUS rozliczenia swoich wpłat z całego ubiegłego roku. Zakład zakończył wysyłkę informacji. W województwie lubelskim trafiły do 119 tysięcy płatników składek. Aż dwie trzecie z nich zakończyło rok w ZUS na plusie – w sumie ponad 80 tys. podmiotów miało na swoich kontach nadpłacone składki.

Takich firm jest znacznie więcej niż rok temu. Na koniec 2020 roku nadpłaty w ZUS miała połowa aktywnych płatników. Wzrost ich liczby w tym roku zapewne wynika z tego, że wielu przedsiębiorców opłaciło składki za grudzień z wyprzedzeniem, żeby odliczyć je od podatku na starych zasadach. Nadwyżkę na koncie w ZUS mogą spożytkować na jeden z dwóch sposobów: pomniejszyć wpłatę najbliższych składek albo wystąpić o zwrot nadwyżki (formularz RZS-P).

Z drugiej strony jest grupa ponad 17 tys. płatników, którzy na koniec grudnia mieli na koncie różnej wysokości zadłużenie. Niewielką zaległość mogą uregulować razem z bieżącymi składkami, pamiętając o doliczeniu ewentualnych odsetek.

W obliczeniu odsetek pomaga kalkulator na stronie zus.pl. W przypadku większego zadłużenia warto pomyśleć np. o rozłożeniu go na raty, których wysokość uzgadnia się w porozumieniu z ZUS. W złożeniu takiego wniosku pomogą doradcy ds. ulg i umorzeń. Można porozmawiać z nimi przez internet na e-wizycie albo zadzwonić (Oddział ZUS w Lublinie: 81 535 75 92, 81 535 76 77, 81 535 76 92, 502 006 354; Oddział ZUS w Biłgoraju: 84 688 14 68, 84 688 14 67, 82 565 34 55 wew. 172).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych umieścił rozliczenie wpłat na profilach płatników w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Papierowy list dotrze jedynie do klientów, którzy jeszcze nie zarejestrowali się w PUE, a mają nadpłatę powyżej 160 zł.

reklama reklama

W całej Polsce rozliczenia otrzymało w styczniu około 2,8 mln płatników składek. ZUS przypomina, że przygotował rozliczenia na 31 grudnia 2021 roku. Jeśli przedsiębiorca po tej dacie skorygował deklaracje rozliczeniowe albo opłacił składki, to nie są one uwzględnione w przesłanej informacji. Aktualny stan rozliczeń można sprawdzić w PUE ZUS, w zakładce „Salda bieżące”.

źródło: ZUS Lublin

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button