AKTUALNOŚCI

Kalkulator policzy składkę zdrowotną dla firm

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który pomaga przedsiębiorcom ustalić wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne. Działa na stronie www.zus.pl.

Ustawa zwana Polskim Ładem zmieniła zasady obliczania składki zdrowotnej. Kiedyś była ryczałtowa i taka sama dla każdej jednoosobowej firmy. Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne zależy od formy opodatkowania, z której korzysta przedsiębiorca. Na skali podatkowej i podatku liniowym składka zależy od dochodu firmy, na ryczałcie ewidencjonowanym – od przychodu, na karcie podatkowej – od minimalnego wynagrodzenia, a w pozostałych przypadkach – od przeciętnego wynagrodzenia krajowego. Składkę w nowej wysokości przedsiębiorcy opłacą po raz pierwszy za styczeń w lutym.

Kalkulator składki od ZUS

Na stronie internetowej ZUS jest już dostępny kalkulator, który pomaga wyliczyć składkę zdrowotną za wybrany miesiąc. Wystarczy zaznaczyć rodzaj opodatkowania i wpisać kwotę dochodu lub przychodu, jeśli wybrany wariant tego wymaga. Podobny kalkulator będzie działał również w dokumentach rozliczeniowych w programie Płatnik i ePłatnik.

Nowy termin rozliczeń i płatności

reklama reklama

Dla większości płatników składek zmienił się termin rozliczeń i zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Teraz będzie to 5, 15 lub 20 dzień następnego miesiąca. Jednostki i zakłady budżetowe, np. urzędy gmin, tak jak dotychczas rozliczają składki do 5 dnia miesiąca. Do 15 dnia miesiąca rozliczają się podmioty, które mają osobowość prawną (np. spółki z o.o., spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje). Do 20 dnia miesiąca z ZUS rozliczają się podmioty, które nie mają osobowości prawnej. Są to np. jednoosobowe firmy i spółki osobowe.

Jednoosobowa firma też rozlicza składki

Obecnie dokumenty rozliczeniowe mają obowiązek przekazywać wszyscy przedsiębiorcy. Także ci, którzy do tej pory byli z tego zwolnieni, bo opłacają składki tylko za siebie. Zmiana zaczyna się od rozliczenia za styczeń przekazywanego do ZUS w lutym.

Instytucja zachęca przedsiębiorców do założenia konta w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. W tym portalu firmy mogą korzystać z aplikacji ePłatnik, która pomaga przygotować dokumenty rozliczeniowe i wysłać je do ZUS przez internet.

Poradnik dla firm na temat zmian w składkach jest na www.zus.pl. Zakład zachęca też do korzystania z internetowych szkoleń na temat Polskiego Ładu.

źródło: ZUS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button