AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

OTWARCIE PIERWSZEJ BUDKI NIETELEFONICZNEJ W REGIONIE

3 lutego 2022 r. o godz. 16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Trawnikach planowane jest oficjalne otwarcie TRAWNICKIEJ BUDKI NIETELEFONICZNEJ – pierwsza taka instalacja artystyczna w naszym regionie.

„Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej historii. To jest miejsce w którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz.”– tak o tym intrygującym projekcie mówi jego twórca Maciej Hanusek. Czym jest właściwie budka nietelefoniczna?

Przearanżowana i zrewitalizowana budka telefoniczna jest instalacją artystyczną umiejscowioną w przestrzeni publicznej. W budce umieszczony jest aparat telefoniczny, ale nikt nie może z niego zadzwonić – może wsłuchać się w historię odtwarzaną w słuchawce.

Siłą tej instalacji jest bezpośredni kontakt z ludźmi i zaproszenie ich do interakcji, a także fakt, że jest ona adresowana do osób w każdym wieku – te starsze z sentymentem odwiedzą znaną sobie budkę, z kolei młodszych przyciągnie ciekawość!

Budka jest „przewodnikiem-podpowiadaczem”, ożywionym reliktem w nowej, pięknej roli oraz wyjątkową atrakcją turystyczną. Swoją oryginalną formą i nietypową lokalizacją Budka ma przyciągnąć, zwabić i zaintrygować przechodniów. Ponadto ma inspirująco wpłynąć na przestrzeń publiczną, tchnąć w nią ducha innowacyjności przy użyciu siły tradycji. Jest to swoiste zaproszenie do chwilowego oderwania się od codzienności i zatracenia w pięknej, inspirującej historii.

reklama reklama

O budce trawnickiej

Przy tworzeniu koncepcji trawnickiej budki współpracowali mieszkańcy gminy Trawniki, lokalne władze oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Trawnikach. Dzięki nim będzie można poznać lokalne legendy, a wyszumią je słuchaczom nadwieprzańskie wierzby.

Budka Trawnicka została wykonana na zlecenie Lokalnej Grupy Działania „Dolina Giełczwi” w ramach projektu współpracy pn. „Sieć Punktów Aktywnego Wypoczynku i Rekreacji” realizowanego przez 4 partnerskie lokalne grupy działania: LGD Dolina Giełczwi, LGD Promenada S12, Poleska Dolina Bugu, LGD Ziemia Zamojska, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co istotne to będzie to pierwsza z dwóch budek nietelefonicznych wykonanych na zlecenie LGD „Dolina Giełczwi”. Z  drugą – budką piasecką, trzeba poczekać na wiosenne ocieplenie, wówczas zostanie ustawiona w pięknym miejscu – na zrewitalizowanym wzgórzu Kościelec przy ruinach zboru kalwińskiego, gmina Piaski (przy S17).

Więcej na temat idei budki nietelefonicznej można przeczytać pod tym linkiem.

źródło: LGD „Dolina Giełczwi”

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button