AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Testowanie nauczycieli? A może zdalna nauka?

Obserwujemy sytuację z dnia na dzień i z godziny na godzinę – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o pracę szkół w związku ze wzrostem zakażeń. Nie wykluczył testowania nauczycieli przed powrotem do szkół po feriach.

Minister edukacji w radiowej Jedynce mówił w miniony poniedziałek że resort będzie chciał utrzymać nauczanie stacjonarne w szkołach. Dodał, że „omikron rzeczywiście atakuje”, ale – jak zwrócił uwagę – obecnie dzieci z siedmiu województw mają ferie, a „zatem kontakt, ruch okołoszkolny i możliwość transmisji koronawirusa w tamtych województwach są zredukowane do minimum”.

„W pozostałych dziewięciu województwach stosujemy przepisy, które stosowaliśmy do tej pory i dyrektorzy wraz z sanepidem wysyłają na naukę zdalną i na kwarantannę tych uczniów z klas, które miały bezpośredni kontakt z osobami zakażonymi. Na ten moment dalej tak to będzie wyglądało” – podkreślił.

Szef MEiN wskazał także, że resort „obserwuje sytuację z dnia na dzień i z godziny na godzinę”. Podkreślił, że „jeśli by się działo coś absolutnie dramatycznego, to będziemy podejmować szybko decyzje w wariantach, które ma na stole”. Wskazał, że takich wariantów jest kilka.

Czarnek odniósł się także do ewentualnego testowania nauczycieli przed powrotem do szkół po feriach.

„Rok temu przed powrotem z ferii robiliśmy taką akcję testowania nauczycieli na kilka dni przed powrotem tak, żeby było względne bezpieczeństwo nauczycieli i otoczenia. Nie wykluczam tego również teraz. Kompetencje do wprowadzenia tego typu rozwiązań mają służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia” – powiedział Czarnek. Zaznaczył, że jeśli pojawi się taka rekomendacja, to MEiN będzie ją „wykonywać i wspierać”.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button