AKTUALNOŚCI

„CZY CZERWONĄ KROPLĘ ŻYCIA MI DASZ”

Kolejny 48 już rok działalności Klubu HDK- PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL- Świdnik” S.A. już za nami. Pomimo trwającej pandemii i zagrożeń z tym związanym, krwiodawcy nie poddali się. Ich walka o ludzkie życie trwała przez cały rok. Zagrożone życie ludzkie czekało i czeka na czerwoną kroplę życia. Krwi nie da się wyprodukować ani zastąpić. Tylko człowiek dla człowieka może podarować ten bezcenny dar życia.

Wytrwałość krwiodawców pokazuje, że można się dzielić życiem. Rok 2021 to kolejne 14 zorganizowanych akcji poboru krwi min. przed bramą „PZL- Świdnik i w wielu innych miejscach.

„Rozpoczęliśmy styczniową akcją z WOŚP. Zresztą już od kilkunastu lat gramy wspólnie i przekazujemy dary na licytację. Jesteśmy z akcjami w Mełgwi z okazji Dni Mełgwi i Dożynek, również coroczne akcje z okazji kolejnych rocznic Świdnickiego Lipca. Pamiętamy o imieninach Św. Kingi i akcja z tej okazji przy parafii Św. Kingi. A najlepszym darem i prezentem imieninowym jest zawsze kropla życia. Szkoda, że nie mogliśmy organizować akcji w szkołach ale pomimo to, młodzież w tym mijającym roku nie zawiodła. Również nasi mieszkańcy oddawali krew w RCKiK w Lublinie.” – mówi Andrzej Słotwiński Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S.A.

Efekt tych działań w 2021 roku, to dar życia od 412 krwiodawców w postaci pozyskania 185,4 l krwi. 48 lat to w sumie ok. 47 450 donacji /oddań/, czyli tyle osób oddało ok. 19 950 l krwi.

Krwiodawcy nie zapominają także o dzieciach najuboższych i potrzebujących pomocy. Utrzymują patronat nad domami dziecka w Lublinie i Woli Gałęzowskiej oraz Domem Opieki nad Dzieckiem i Rodziną Nasz Dom w Rybczewicach. Wspierają te placówki zakupując niezbędne rzeczy, pamiętając także o Dniu Dziecka czy też Gwiazdce i Świętach Bożego Narodzenia. Uczestniczą w spotkaniu opłatkowym w Rybczewicach. Cały czas kontynuowana jest także akcja Gorączka Złota czyli zbieranie monety 1, 2 i 5 groszowych. Dotychczas w 7 akcjach uzbierano blisko 1 400 kilogramów złotych monet, jest kwota ok. 14 000 zł. Środki z tej akcji przeznaczone są na organizację letniego wypoczynku dla dzieci najuboższych i z rodzin wielodzietnych, jak też na wyprawki szkolne.

Ten rok to także wyjazdy na uroczystości jubileuszowe do zaprzyjaźnionych klubów w Polsce: jubileusz 50 lecia Klubu SHDK RP przy WSK”PZL-Mielec”, 35 lecia Klubu HDK-PCK „Gośliniacy” W Murowanej Goślinie, 45 lecia Klubu HDK- PCK im.” Miedzianej Kropli Krwi” przy KGHM Polska Miedź S.A oddział ZG „Rudna” w Polkowicach i 50 lecia Klubu HDK- PCK im. Św. Barbary przy PAK KWB w Koninie a także uczestnictwo w spotkaniu integracyjnym u krwiodawców z Klubu HDK „Dar Życia” przy grupie Azoty w Puławach. Jak mówi A. Słotwiński:

reklama reklama

„Takie spotkania to nie tylko wymiana doświadczeń, ale również spotkania z przyjaciółmi z innych klubów i jednocześnie przy tej okazji promujemy nasze Miasto, Powiat, Województwo i nasz zakład „PZL-Świdnik”. Również podczas tych wyjazdów przypominamy iż w Świdniku zaczęły się przemiany polityczne i gospodarcze. To stąd ruszyła lawina i Świdnicki Lipiec 1980 roku. Zawsze  wraz z pocztem sztandarowym uczestniczymy w uroczystościach patriotycznych w naszym mieście  z okazji kolejnej rocznicy Świdnickiego Lipca i Odzyskania Niepodległości, jak też Stanu Wojennego.” Dodaje także, że w grudniu klub zorganizował w kinie Lot uroczystość wręczenia 30  zasłużonym krwiodawcom wysokich odznaczeń państwowych i resortowych.

„Wszystkie nasze radości i sukcesy nie byłyby możliwe bez pomocy ludzi dobrej woli i sponsorów, którzy nigdy nie odmawiają nam pomocy.To, co robiliśmy przez 48 lat i dalej czynić będziemy jest wspólnym dziełem ludzi spod znaku czerwonej kropli krwi – Honorowych Krwiodawców, cichych bohaterów dnia codziennego, jak też firm i instytucji. Z całego serca im dziękujemy w imieniu krwiodawców jak też tych, którym uratowaliśmy życie. „– podsumowuje miniony rok A. Słotwiński.

Dziękując za pomoc. wszystkim darczyńcom i osobom wspierającym ich działalność, klub dedykuje im wiersz napisany przez jedną z mieszkanek Świdnika:

„ ŻYCIE”

          Czy czerwoną kroplę swego życia na pewno Mi dasz?

         Ja mam wielką nadzieję, a Ty trochę strachu masz.

         Twoja kropla krwi , to dla Mnie otwarte drzwi.

         Ty Mi ratujesz życie a Ja dzięki składam  Ci ,

         bo chcieć dać – a dać – to dwie sprawy czy wiecie ?

         Jeśli dałeś, to dałeś coś najdroższego na świecie.

                        

źródło: Honorowy Klubu HDK- PCK im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL- Świdnik” S.A.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button